A Szerbiai Rádió és Televízió (RTS) hétfő óta blokád alatt áll. Emiatt megváltozott a műsorrend, egyes műsorokat nem sugároznak, nem volt közvetítés a húsvéti liturgiáról sem, az este fél nyolckor kezdődő központi hírműsor pedig két napja módosított formátumban, műsorvezető nélkül zajlik a stúdióban. Ugyanez a helyzet a reggeli híradóval is.
A blokádban részt vevő egyetemisták nem engedik be a dolgozókat az RTS épületeibe a Takovska és Aberdareva utcákban, valamint a košutnjaki stúdióba sem.
A diákok követelése, hogy írjanak ki új pályázatot a REM Tanácsa tagjainak megválasztására, vagy szűnjön meg az RTS. Megismételték, hogy a blokád addig fog tartani, amíg nem teljesítik a követeléseiket.
Az RTS ma reggel ismét kijelentette, hogy a blokád törvénytelen, és nem ők a felelősek a kialakult helyzetért.
Az RTS dolgozóinak gyűlése ma sürgette a pályázat kiírását a REM tanácstagjainak megválasztására, mondván, hogy ez egyben a diákok által fenntartott blokád megszűnését is jelentené.
Bratina: Tegyék lehetővé az RTS számára a rendes munkakörülményeket
Boris Bratina tájékoztatási és távközlési miniszter húsvéti üzenetében hangsúlyozta, hogy az egész RTS számára biztosítani kell a rendes munkafeltételeket.
A minisztérium közleménye szerint Bratina minden szerbiai polgárnak békét, lelki nyugalmat, személyes és családi előrehaladást kívánt, és kiemelte, hogy az egész közösségre a megosztottság és konfliktusok időszaka nehezedik.
„Mindannyiunknak önmérsékletre és megfontoltságra van szüksége, nem pedig a kiabálás és az erőszak kultúrájára. Ennek szellemében a minisztérium arra szólít fel mindenkit, hogy az egész RTS, különösen újságírói számára sürgősen tegyék lehetővé a rendes munkavégzés feltételeit, annál is inkább, mivel az RTS egész Szerbia tájékoztatásának alapvető intézménye” – hangsúlyozta Bratina.
A közlemény szerint az RTS nyomás alá helyezése „államcsínyként” is értelmezhető, vagyis a társadalmi rend összeomlásaként.
Hozzátette, „az RTS működésének helyreállítása az alapvető emberi jogok – mint a munkához és a tájékozódáshoz való jog” miatt is elengedhetetlen, mert „ezek megkérdőjelezésével Szerbia visszatérne az elő-demokratikus állapotba. Ezért az illetékes szerveknek reagálniuk kell, hogy az RTS munkafeltételei ismét szabályosak legyenek, és hogy kivizsgáljanak minden körülményt, amely az intézmény működésének akadályozásával kapcsolatos”. A közlemény megjegyzi: „az RTS felszabadítása hozzájárulna a társadalmi feszültségek csökkentéséhez is”.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!