U Subotici na Senćanskom groblju kod spomenika “Ptica slomljenih krila” ove godine je po 27. put održan prigodan skup u znak sećanja na nevino ubijene Subotičane krajem drugog svetskog rata 1944. i 1945. godine. U odnosu na ranije 852 osobe, sada su poznata imena još 158 žrtava koji su sahranjeni u masovnoj grobnici i njihova imena će takođe biti ispisana na pločama – izveštava portal “Vajdašag Ma”.
U okviru komemorativnog programa održano je i ekumentsko bogosluženje. Sveštenik rimokatličke crkve Čaba Paško govorio je na mađarskom jeziku, katolički sveštenik Mirko Štefković na hrvatskom, a katolički sveštenik Josef Vogrinc (Wogrinz) na nemačkom jeziku. Prisutnima su se takođe obratili i zamenik evangelističkog biskupa Gabor Dolinski, sveštenik reformatorske crkve u Subotici Laslo Harangozo i sekretar jevrejske verske zajednice u Subotici Robert Kovač.
Obraćajući se prisutnima, predsednik Skupštine grada Subotice Tivadar Bunford je istakao da tokom odmazde uglavnom protiv Mađara pre 73 godine nisu bili pošteđeni ni mladi, ni stariji, za Titove partizane svi su bili ratni zločinci i bili su nemilosrdno likvidirani.
Nakon 73 godine i nakon 27 godina mogućnosti da se oda počast nevino ubijenim meštanima ovakvi skupovi imaju cilj pomirenja – poručio je Bunford uz napomenu da su sećanja na žrtve i obaveza, deleći na taj način bol svih, čiji su najmiliji ubijeni tokom slepe odmazde.
U ime Pokrajine kod spomenika i spomen ploča venac je položio i predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor, a od strane subotičke samouprave gradonačelnik Bogdan Laban. Vence su položili i predstavnici diplomatskih predstavništava Hrvatske i Mađarske, predstavnici nacionalnih saveta Mađara, Nemaca, Hrvata i Bunjevaca.
Povodom odavanja počasti nevinim žrtvama u Subotici, predsednik Skupštine Vojvodine, Ištvan Pastor, koji je i predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) najavio je održavanje skupa povodom završetka rada srpsko-mađarske mešovite akademske komisije istoričara, koji su istraživali događaje 1944. i 1945. godine u Vojvodini. Krajem ove ili početkom iduće godine u Beogradu će biti održana konferencija na kojoj će biti predstavljeni rezultati istraživanja. Na skupu će o pocesu pomirenja dva naroda govoriti i predsednik Mađarske Janoš Ader i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Odluka o formiranju mešovite akademske komisije doneta je 2010. godine. Ključni momenat pomirenja bio je događaj u Čurugu 2013. godine, kada su kod spomenika nevinim mađarskim žrtvama ovog mesta zajedno odali počast predsednik Mađarske Janoš Ader i tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić. Sledeće godine, nakon 70 godina doneta je uredba, kojom je ukinuta zakonsko izrečena kolektivna krivica Mađara Žablja, Mošorina i Čuruga. Iste godine je Aleksandar Vučić, tada predsednik Vlade Srbije, kao prvi visoki zvaničnik Srbije odao počast nevinim žrtvama kod spomenika “Ptica slomljenih krila” u Subotici i rodbini je izrazio saučešće.