Poštovanje osnovnih prava, kao i zaštita manjina i njihovih prava su od osnovne važnosti u procesu evropske integracije – izjavio je komesar za proširenje i politiku prema susedima Oliver Varhelji u Briselu u utorak.
Varhelji je na konferenciji o pravima manjina koju je organizovala radna grupa za manjine Evropskog parlamenta podsetio: zaštita osnovnih vrednosti i principa, i među njima ljudskih prava spada među uslove integracije.
Zaštita nacionalnih manjina je isto takva vrednost kao bilo koja druga u Evropskoj uniji – istakao je. Treba pomoći da zemlje kandidati usvoje te vrednosti, kao i da se to ugradi i u nacionalne pravne akte. Da bi manjine mogle pridoneti celovitosti konkretne države, potrebo je da dobiju isti tretman, da im se priznaju prava, njihova vera i uverenja – rekao je komesar.
Kandidati treba da shvate da je poštovanje evropskih vrednosti potrebno i nakon što su stekli punopravno članstvo.
U vezi Ukrajine, Varhelji je rekao da konflikt otežava položaj manjina koje žive u toj susednoj zemlji. Pomoć koju Ukrajina dobija da bi udovoljila zahtevima EU znači pomoć i manjinama koje tamo žive. Proces proširenja treba da pomogne i manjinama da steknu bolje životne uslove.
Istovremeno, u Ukrajini postoje veoma teški problemi koje treba rešiti, među njima obrazovanje manjina i korišćenje njihovog maternjeg jezika, a te probleme treba rešavati zajedno sa manjinama – istakao je.
Kinga Gal, šef frakcije Fidesa u Evropskom parlamentu je rekla da su iskustva poslednjih dvadeset godina pokazala kako se garantovanje prava tradicionalnih jezičkih i nacionalnih manjina može postići tokom procesa integracije.
„Često smo svedoci da u Briselu ne shvataju položaj mađarske, rumunske, bugarske manjine u Ukrajini, i zato je važno da skrenemo pažnju Evrope na diskriminativnu praksu“ – istakla je.
Gal smatra da Ukrajina može biti primljena u Evropsku uniju samo ako bude poštovala osnovna ljudska prava, i nacionalne manjine tretirala kao ravnopravne građane. Upravo bi te manjine mogle biti najprivrženije evropskoj integraciji Ukrajine, nažalost, međutim, nedavno usvojeni ukrajinski zakoni kojima su ukinuta prava manjina, to ne podstiču.
Preduslov evropske integracije Ukrajine treba da bude garantovanje manjinskih i jezičkih prava. A prvi korak prema tome je da se ponovo obezbede ona prava koja su manjine već stekle – upozorila je Kinga Gal.
Lorant Vince, poslanik Mađarskog demokratskog saveza Rumunije je istakao da manjine ne ugrožavaju većinsko društvo, korišćenje jezika manjina nikada neće potisnuti većinski jezik. Za garantovanje korišćenja manjinskog jezika je potreban pravni sistem koji će pomoći da manjine sačuvaju svoj identitet.
Laslo Brenzovič, predsednik Mađarskog kulturnog saveza Zakarpatske Ukrajine je podsetio da je 1992. godine, nakon što je Ukrajina stekla nezavisnost, garantovala prava manjinama u skladu sa evropskim normama. Nedavno usvojeni zakoni o obrazovanju, jeziku i manjinama, međutim, ukidaju sva ta prava.
„Tražimo da nam se prava vrate u skladu sa međunarodnim obavezama Ukrajine“ – rekao je Brenzovič.
Manjine u Zakarpatskoj Ukrajini se nadaju da će se tokom procesa integracije u EU manjinska prava vratiti na raniji nivo, naime Evropska unija je vrednosna zajednica, a jedna od njenih vrednosti je garantovanje manjinskih prava – zaključio je. (MTI)