Mađarska je posvećena evropskoj integraciji Zapadnog Balkana, sporost procesa proširenja može dovesti do nestabilnosti regiona, zato treba ubrzati proceduru – izjavio je ministar spoljne trgovine i spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto u petak u Budimpešti.
Ministar je na zajedničkoj pres konferenciji sa ministrom spoljne trgovine Bosne i Hercegovine Stašom Košarcem izjavio da je za Mađarsku Zapadni Balkan uvek bio izuzetno važan, a da je zbog rata u Ukrajini značaj regiona dodatno povećan.
„Za nacionalnu bezbednost Mađarske je važno da u regionu Zapadnog Balkana vlada mir. Da bi se to postiglo, najbolje su evropska integracija i razvoj privrede“ – istakao je.
„Mađarska je zbog toga posvećena evropskoj integraciji Zapadnog Balkana, i pomažemo ekonomski razvoj Zapadnog Balkana“ – dodao je.
Peter Sijarto je izrazio nezadovoljstvo zbog sporosti procesa proširenja, što „lako može izazvati nestabilnost u regionu i možda okrene Zapadni Balkan u drugom smeru“.
„Nažalost, iz Brisela redovno dolaze pridike, umesto da se koristi jezik uzajamnog poštovanja. U Briselu se četo umesto razgovora sa Zapadnim Balkanom govori o Zapadnog Balkanu, što je prilično neodgovorno“ – kako je rekao.
Sijarto je podvukao da Mađarska podržava integraciju Bosne i Hercegovine, što je bitno iz aspekta stabilnosti regiona, mađarski eksperti pomažu u tom procesu, uz to Mađarska pokušava stimulisati ekonomski razvoj.
Vlada Mađarske je pokrenula program ekonomskog razvoja u Republici Srpskoj, u okviru kojeg su 768 lokalnih privrednika dobila 11 miliona evra, za koje mogu kupiti poljoprivredne alatke iz Mađarske.
Početkom juna će biti objavljen novi konkurs u vrednosti 17 miliona evra.
Ministar je pozdravio to što je prošle godine trgovinska razmena dostigla vrednost od 600 miliona evra i tako dostigla rekord.
„Nažalost, posledice rata su ovde, u susedstvu, teške. Svima nam je u interesu da se rat što pre završi“ – rekao je.
Sijarto je govorio i o energetskoj bezbednosti, u kojoj oblasti za obe zemlje odlučujuću ulogu igra gasovod Turski tok. Smatra da bi u interesu energetske bezbednosti regiona EU konačno morala izaći iz pasivnosti koju pokazuje prema povećanju kapaciteta i modernizaciji energetske infrastrukture Jugoistočne Evrope.
„To je evropsko pitanje. Neprihvatljivo je da se u Briselu odlučuje odakle da kupujemo zemni gas ili naftu, a da istovremeno ne pomažu da razvijamo infrastrukturu“ – istakao je.
„Ako Evropska unija ne bude finansirala modernizaciju i povećanje kapaciteta energetske mreže Jugoistočne Evrope, neće imati nikakve pravne osnove da se upliće u to, odakle, od koga i koje energente će zemlje regiona kupovati“ – rekao je Sijarto. (MTI)