Magyar jogásznak lenni Vajdaságban címmel a szakma képviselői jelenlétében tanácskozást tartottak ma Újvidéken, a tartományi képviselőház nagytermében. Az értekezleten megjelenteket Nyilas Mihály, a szervező Vajdasági Magyar Jogász Egylet elnöke köszöntötte.
- Eszünkbe jut, hogy mennyire nehéz, de egyben szép feladat az, ha jogászok vagyunk itt Szerbiában, Vajdaság Autonóm Tartományban. Két nyelven kell dolgoznunk, tevékenykednünk, hiszen az ügyeink nagy részében magyar embereket kell képviselni, a közigazgatási szervek zömében viszont szerbül kell dolgozni, írni, ezt összeegyeztetni nem egyszerű feladat. Közelíteni kell egymáshoz a szerb és a magyar jogrendet. Nagyon sok fiatal jogászunk van, joghallgatók, újonnan diplomált jogászok, nekik kell átadnunk ezeket az ismereteket, amiket mi már tapasztaltunk munkánk során. Ez a legfőbb célja a mai tanácskozásnak - mondta a VMJE elnöke.
Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke felszólalásában kiemelte, nem véletlen, hogy a Vajdasági Magyar Jogász Egylet éppen akkor jött létre, amikor a Szerbiában élő nemzeti kisebbségek jogvédelme, valamint hivatalos nyelv és íráshasználata újabb kihívások és lehetőségek előtt áll, és miután megvalósítási szakaszába lépett a nemzeti kisebbségek jogainak megvalósításáról szóló akcióterv. Mint fogalmazott, a magyar nyelvközösség tagjain, elsősorban pedig értelmiségén, közülük is nagy mértékben jogászain múlik majd, hogy a magyarság megfelel-e ezeknek a kihívásoknak és tud- e kellő ütemben lépést tartani szerbiai valóságunkkal és a nagyvilággal.
Dr. Várady Tibor akadémikus, nemzetközi jogász Többnyelvűség, mint valóság a jogban címmel értekezett, mint hangsúlyozta, a jogászok világa sokkal könnyebben hozzáférhető azok számára, akik két nyelven beszélnek, tehát a többnyelvűség ismerete konkrét előnynek számít, amire számos példa van Európában.
Berényi Ernő, a Szabadkai Alapfokú Bíróság bírája előadásában konkrét számadatokról beszélt, betekintést nyújtott a jelenlegi tényállásba. Mint kiderült, aggasztó a helyzet az igazságügyben, nagyon kevés bíró, ügyész van jelen. Egyre kevesebb magyar nemzetiségű fiatal helyezkedik el az igazságügyben, motiválni kellene a középiskolásokat a hazai jogi egyetemeken történő továbbtanulásra, az utánpótlásról idejében gondolkodni.
Búcsú Árpád, az óbecsei alapfokú bíróság bírája az igazságügyi szervek szervezeti és területi felépítését és hatáskörét, valamint a bíróvá/ügyésszé válás folyamatát és annak jogi szabályozását részletezte előadásában, Szakállas Zsolt, a tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkárság altitkára a tavaly elfogadott kisebbségvédelmi cselekvési akcióterv jogi vetületeiről számolt be, Csóti György, a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója viszont Magyarok jogvédelme a Kárpát-medencében címmel értekezett.
A Vajdasági Magyar Jogász Egylet az idén még egy hasonló tanácskozást szervez majd, de egy büntetőjogi szakszótár kiadását is tervezik.
Ádám Csilla
Nincs hozzászólás. Legyen az első!