Tudomány
Magyarkanizsán vendégszerepelt a szegedi Kreatív Fizika Látványszínház 
Betűméret:             

A fizika a matematikával együtt talán az egyik legkevésbé kedvelt tantárgy a diákok körében, pedig sokan próbálták már megszerettetni a nebulókkal. A 60-as években Öveges József professzor az Iskolatelevízióban mutatott be kísérleteket, a 70-es években pedig az Utánam, srácok! című tévéfilmsorozat ültette le a gyerekeket a képernyők elé, s kedveltette meg velük a fizikát és a vegytant.

Ma már színházat szerveznek a tantárgy köré, pontosabban színházi produkciót készítenek, amelyek fizikai kísérletekre épülnek. A szegedi Kreatív Fizika Látványszínház a tudomány, a zene, a kísérletek és az interaktivitás színpadi összhangja. Világszerte tudósok, pedagógusok, oktatási szakemberek dolgoznak a természettudományok megújításán, az olykor száraz ismeretek "emészthetővé" tételén. A fiatalok érdeklődésének felkeltése az egyik legnagyobb kihívás a mai "virtualizálódó" korunkban. Ezt a nemes célt szolgálja a Kreatív Fizika Látványszínház, a tudomány, a zene, a kísérletek és az interaktivitás színpadi összhangja, olvasható a produkció ismertetőjében.

A szegedi Szent-Györgyi Albert Agóra keretében működnek, amely a város önkormányzatának önálló intézménye. A város teljes lakosságát megszólítják, a gyerekektől az idősekig, s Szeged tudományos, kulturális központjaként végzik munkájukat.

A Kreatív Fizika Látványszínház Magyarkanizsán is bemutatkozott ma, november 2-án. Az Agóra két munkatársa zenére, összekötő szöveggel valós fizikai törvényszerűségeken alapuló kísérleteket mutatott be a Cnesa színháztermét megtöltő diákok számára. Az előadás után kérdeztük a tevékenységükről Szántó F. Zoltánt, az Agóra laborvezetőjét.

- Mi vagyunk az első fizika látványszínház, de úgy is fogalmazhatnánk, hogy természettudományi látványszínház. A kísérleteket mindig valamilyen köntösbe próbáljuk öltöztetni, például ókori vagy középkori történetekbe. Azokat próbáljuk mai szóval élve felturbózni. Nemcsak bemutatjuk tehát a kísérleteket, hanem körítést is teszünk hozzá. Külön látványelemeket használunk, s külön hangtechnikát. Minden kísérlethez tartozik valamilyen zene is, vagy pedig eleve zenélni próbálnak a gyerekek. Jutalmazzuk is őket, ami tanórán elképzelhetetlen, hogy például cukorkát kapjanak.

Színházi körülmények között is be lehet mutatni ezeket a kísérleteket, mondja Szántó F. Zoltán.

- Ez is a célja az egésznek, hogy minél több gyereket bevonjunk és úgymond élvezhetővé, látványossá tegyük ezeket a nehezen megfogható dolgokat. A kolléganőm egyébként kémiaszakos én pedig fizikaszakos vagyok. 2017-ben alakult a Kreatív Fizika Látványszínház, tehát körülbelül 5 éve csináljuk, s mintegy 30 fellépésünk volt, s egyre inkább fejlődünk. Mindjobban érezzük, hogy mit kell a közönségnek nyújtani ahhoz, hogy a figyelmük ne lankadjon még egy másodpercre se. Vagy pedig valamilyen élénkebb dolgokat csináljunk, mint amilyen most a gyerekek őrjöngése volt - magyarázta Szántó F. Zoltán.

Akiket érdekel ez a nem mindennapi “színházi” produkció, az látogasson el a szabadkai Népkörbe, ahol november 17-én lép majd fel a szegedi Kreatív Fizika Látványszínház.

Németh Ernő
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia 2024. évi Kristálygömb Díját a kuratórium (Kastori Rudolf akadémikus, dr. Gábrity Molnár Irén és dr. Csányi Erzsébet) egyhangúlag dr. Lajkó Flóriánnak ítélte oda az orvostudományi kutatások terén elért kiváló eredményeiért és a Vajdasági Magyar Tudományos...
2024. NOVEMBER 12.
[ 22:37 ]
A Belgrádi Egyetem a tudományos területek szerint a legjobbak között szerepel a Sanghaji lista (ShanghaiRanking’s Global Ranking of Academic Subjects) alapján – az összesen 55 tudományterületből a belgrádi intézmény 16 területen kapott magas értékelést. Az értékelési rendszer összesen 55 tudományterületet ölel fel,...
2024. NOVEMBER 12.
[ 16:41 ]
Željko Zdravković, a Belgrádi Feltalálók Szövetségének elnöke ma a Tanjug hírügynökségnek elmondta, hogy a szövetség technikai és üzleti együttműködési szerződést fog aláírni az újvidéki Mesterséges Intelligencia Intézettel, hangsúlyozva az AI jelentőségét a találmányok területén. „A mesterséges...
2024. NOVEMBER 9.
[ 12:42 ]
Beolvasás folyamatban