Tudomány
Irán új kutatóműholdat bocsátott fel
Betűméret:             

Irán szombaton sikeresen felbocsátott egy új, a védelmi minisztérium által épített kutatási űreszközt.

„A Csamran-1-es nevű műholdat sikeresen pályára állította egy Gaem 100-as típusú hordozórakéta” – jelentette az állami televízió.

Irán évek óta fejleszti űrkutatási tevékenységét, és azt állítja, hogy az békés célú, és megfelel az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatának. Az ország az elmúlt két évben tucatnyi műholdat bocsátott fel.

A nyugati országok azonban attól tartanak, hogy ezek a műholdindító rendszerek olyan technológiát tartalmaznak, amely felcserélhető ballisztikus rakétákkal, amelyek képesek nukleáris robbanófej hordozására. Teherán cáfolja ezeket a vádakat, és tagadja, hogy atomfegyverek megszerzésére törekszik.

Az eszköz súlya mintegy 60 kilogramm, és az iráni elektronikai ipar tervezte és építette, amely a védelmi minisztériumhoz tartozik – közölte az állami televízió. Az eszköz hordozórakétáját, a Gaem-100-ast a Forradalmi Gárda, az Iszlám Köztársaság hadserege fejlesztette ki.

A Csamran-1 küldetése ugyanezen forrás szerint „a nagy magasságú orbitális műveletekhez használt hardver- és szoftverrendszerek tesztelése”.

Február végén Irán a Pars 1 nevű képalkotó és távérzékelő műholdat indította a Vosztocsnij orosz indítóbázisról.

Az Egyesült Államok akkor azt hangoztatta, hogy a művelet „az Irán és Oroszország közötti katonai partnerség megerősödésének újabb jele”. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A kutyák hosszú távon, akár két év elteltével is képesek emlékezni játékaik nevére – derült ki az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóinak frissen megjelent tanulmányából. Mint azt a Sky News írja, korábbi kutatásokból ismert volt, hogy a legtehetségesebb ebek több száz különböző tárgy nevét is meg...
2024. SZEPTEMBER 6.
[ 5:59 ]
Egy új tanulmány szerint minimálisan emelkedett a 20 éve felfedezett, 370 méter átmérőjű Apophis aszteroida Földbe csapódásának kockázata. A kutatás a 99942 Apophis nevű, potenciálisan veszélyes objektumot vizsgálta, amely 2029-ben és 2036-ban közel halad el bolygónk mellett. Aggodalomra azonban a szerző szerint nincs ok,...
2024. SZEPTEMBER 5.
[ 11:21 ]
A Zentai Városi Múzeumban a szombattól megtekinthető Templomdomb a középkorban című archeológiai kiállítás ünnepélyes megnyitójával elkezdődött a városnapi rendezvénysorozat. A kiállítás megnyitóján a Templomdombon feltárt Árpád-kori templom maradványainak, illetve a közelében lévő temetkezési helyen talált...
2024. AUGUSZTUS 31.
[ 22:00 ]
Beolvasás folyamatban