Tudomány
Svédország 2027-re leszámolna a méhnyakrákkal
Betűméret:             

A skandináv ország ambiciózus célkitűzése, hogy leszámoljon a HPV vírus okozta daganatos megbetegedésekkel. A terv védőoltásokon, szűréseken és utókezelésen alapul.

Svédország felveszi a küzdelmet a humán papillomavírus által okozott betegségekkel, és a világon elsőként teljesen meg akar szabadulni a HPV-től. Ez a vírus a nőknél méhnyakrákot okozhat, a férfiaknál pedig szintén megjelenhetnek daganatos betegségek a végbélnyílásnál vagy a péniszen.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a méhnyakrák a negyedik leggyakoribb rákos megbetegedés a nők körében világszerte.

A svéd kormány 2021-ben nemzeti "felszámolási projektet indított" kutatókkal, a társadalommal és a régiók vezetőivel együttműködve.

"Úgy gondolom, hogy a rákot nagyon nehéz felszámolni. Ez lenne az egyik első olyan lehetőség, hogy valóban kiiktassuk a rák egy formáját" - mondta Joakim Dillner, a Karolinska Intézet méhnyakrák-felszámolási központjának vezetője az Euronews Healthnek.

"Amikor nagyon hatékony eszközeink vannak erre, akkor etikai követelmény, hogy valóban használjuk őket, hogy ne legyen több rákos megbetegedés a szükségesnél"

- mondta, hozzátéve, hogy ez más országokat is arra ösztönözhet, hogy kövessék a példát.

Svédország 2012-ben vezette be az ingyenes védőoltást a 10-12 éves lányok körében, 2020-ban pedig a fiúk számára is elérhetővé tették. Ma a lányok 90 százaléka, a fiúk 85 százaléka be van oltva.

A legújabb HPV-vakcina közismerten hatékony és biztonságos, és a méhnyakrák akár 90 százalékát is megelőzi, mivel kilenc HPV-típust céloz meg.

Az 1994 és 1999 között született nők többsége nem kapta meg a vakcina legújabb változatát az iskolában, ők az első generációs védőoltáshoz juthattak hozzá.

"Valószínűleg elegendő lett volna csak a korábban nem oltott lányokat beoltani. De igazságosság, méltányosság és etika kérdése, hogy itt mindenki a legkorszerűbb és leghatékonyabb védelmet kapja a rák ellen" - mondta Joakim Dillner. "Tehát azoknak, akik az első generációs vakcinát kapták, a második generációs vakcinát ajánljuk fel ingyen" - tette hozzá.

"Ha a nők 70 százaléka ebbe a felzárkózó korcsoportba tartozik, és beadják a vakcinát, akkor mi lehetünk az első olyan ország, amely 2027-re ténylegesen felszámolja a méhnyakrákot" - mondta Ulrika Årehed Kågström, a Svéd Rákellenes Társaság főtitkára az Euronews Healthnek.

Az oltási program eredetileg 2024 végéig tartott volna, Svédország azonban nemrég bejelentette, hogy 2025 nyaráig meghosszabbítja azt.

A svédországi nemzeti projekt két szakaszból áll. A projekt célja, hogy egy stratégiailag kiválasztott csoport beoltásával és szűrésével csökkentse a HPV-hordozók számát, és ezzel elvágja a vírus terjedési képességét.

A kutatók ezután 2025 második felétől kezdődően megkezdik a szűrést, hogy megtaláljanak minden olyan, már meglévő fertőzést, amely méhnyakrákot okozhat, míg a teljes lakosságból HPV-mintát nem vesznek - mondta Dillner az Euronews híre szerint.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Bemutatkozott a Google Gemini 2.0 - illusztráció
2024. DECEMBER 13.
[ 10:30 ]
Egy lenyűgöző, soha nem látott méretű korallt fedeztek fel a Salamon-szigetek közelében, amely a tudósok szerint akár az űrből is észlelhető. A hatalmas, közel 6 méter magas, 34 méter széles és 32 méter hosszú korallkolónia méreteit tekintve még egy kék bálnát is felülmúl. A felfedezés teljesen véletlenül...
2024. NOVEMBER 17.
[ 10:21 ]
Váci és gyergyószentmiklósi diákok és tanáraik Topolyán jártak a mezőgazdasági középiskolában. Az Erasmus program egyik állomása során a digitális kompetenciák fejlesztésén dolgoztak. A projekt várható eredményei közé sorolható 75 tanegység digitalizálása magyar, szerb és román nyelven. Országunk is részt vehet...
2024. NOVEMBER 16.
[ 7:35 ]
A közösségi média használata segíthet megelőzni vagy csökkenteni a depresszió tüneteit a középkorú és idős emberek körében – derül ki egy kínai tanulmányból. A tiencsini Nankaj Egyetem professzora, Csi Jen-ling által vezetett kutatócsoport tanulmánya a Translational Psychiatry című nemzetközi szaklapban jelent...
2024. NOVEMBER 14.
[ 22:01 ]
Beolvasás folyamatban