Tudomány
Kína laposférgek űrkörnyezetben történő regenerációját kezdte el tanulmányozni
Betűméret:             

Kína űrállomásának kutatási kísérletei hamarosan egy új résztvevővel, a rendkívüli regenerációs képességéről híres planáriák tanulmányozásával bővülnek – jelentette a kínai állami média vasárnap.

A planária egy több mint 520 millió éves evolúciós múltra visszatekintő laposféregfajta, mely a biológiai kutatásokban széles körben használt állatmodellek közé tartozik. Ezek az élőlények kivételes szövethelyreállító képességgel bírnak: amikor kettévágják őket, a planáriák minden egyes szegmensből képesek regenerálni az elvesztett izmokat, bőrt, beleket, és akár egy egész agyat is – magyarázta az állami média, hozzátéve, hogy ez a folyamat a végtelenségig megismételhető.

A Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó űrhasznosítás-technológiai és mérnöki központ közlése szerint a planáriák tanulmányozása az emberi sejtmechanizmusok megértése szempontjából mélyreható jelentőséggel bír az öregedés elleni küzdelem és a hosszú élet elősegítése érdekében.

"A kutatók célja annak vizsgálata, hogy az űrkörnyezet hogyan befolyásolja a planáriák regenerációs folyamatait és élettani viselkedéseit. Emellett feltárják a laposférgek regenerációjára gyakorolt, az űr által kiváltott hatások mögött álló molekuláris mechanizmusokat is, ezáltal előmozdítva a regeneratív biológia megértését" – fogalmaztak.

A planáriák űrkörnyezetben történő tanulmányozása a zebrahalak és gyümölcslegyek, azaz muslicák sikeres tudományos kísérletekbe való bevonását követi.

A kínai kutatók a zebrahalakat a mikrogravitáció gerincesek izom- és csontfehérjéire gyakorolt hatásának vizsgálatára vonták be. A muslicákkal végzett kísérleteket pedig a mikrogravitációs és hipomágneses körülményekben történő fejlődés, növekedés, mozgásszervi- és biológiai jellemzők közelebbi megértésére kezdték el a kínai űrállomáson, írja az MTI.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A nanoműanyagok egészségügyi kockázatait vizsgálják a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói együttműködve a Cambridge-i és az Ulmi Egyetemmel, egy a Hu-rizont pályázat támogatásával megvalósuló projektben - közölte honlapján a felsőoktatási intézmény. Az apró műanyag részecskék befolyásolhatják a különböző...
2025. MÁRCIUS 9.
[ 10:54 ]
A Mars légköri viszonyaihoz alakított, úgynevezett csapkodó szárnyú drón (Flapping Wing Vehicle for Mars Atmospheric Flight) fejlesztéséről írt alá szerződést a zágrábi egyetem gépészeti és hajóépítészeti kara (FSB) az Európai Űrügynökséggel (ESA); az új technológiával készült pilóta nélküli légijármű a...
2025. MÁRCIUS 4.
[ 7:11 ]
A Blue Ghost a Hold Föld felé néző oldalának északkeleti sarkában lévő Mare Crisium nevű területen szállt le. Sikeresen landolt a Holdon vasárnap a Firefly Aerospace leszállóegysége, a Blue Ghost. A houstoni székhelyű Intuitive Machines után az austini Firefly Aerospace ezzel a második amerikai kereskedelmi cég, amely...
2025. MÁRCIUS 2.
[ 17:50 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó