Tudomány
Megtalálták Mátyás király koponyáját?
Betűméret:             

Nagy valószínűséggel megtalálták Hunyadi Mátyás királyunk csontvázát az egykori székesfehérvári Szűz Mária Bazilika helyén lévő nemzeti emlékhely osszáriumában – írta meg a Mandiner április 15-én, hétfőn, egy dossziéból, amely a médium szerkesztőségébe érkezett.

Az ügyről felkerült egy kisvideó is a YouTube-ra, amiben a valószínű felfedezést tevő kutató, Gábor Mese, a Magyarságkutató Intézet László Gyula központjának munkatársa beszél arról, miként jött rá, hogy az egykori koronázótemplom egyik sírjában lévő csontváz és koponya Corvin János korábban már genetikailag azonosított koponyája alapján az ő nagyon-nagyon közeli rokona.

A kutatónő nem mondja ki, de a kisfilm azt sugallja, kizárásos alapon nem lehet másról szó, mint Hunyadi Mátyásról. Ugyanis Corvin Jánosnak nem volt testvére, Hunyadi Jánost Gyulafehérváron temették el, a székesfehérvári koronázótemplom pedig királyaink nyughelye.

Ráadásul a koponya tulajdonosa 47 éves korában hunyt el, akárcsak Mátyás király.

A bazilika területén feltárt emberi maradványok koponyái alapján már 11 arcrekonstukciót avagy fej-újraalkotás végzett el a Magyarságkutató Intézet László Gyula Kutatóközpont és Archívuma. Ezekből tudományos publikáció is megjelent (Alba Regia 51. 2023. 61-92.).

Mint a Mandinernél landolt névtelen dokumentum kifejti: Gábor Emese, a központ munkatársa 2024-ben több grafikus rekonstrukciót készített az osszárium koponyáiról. Eközben figyelt fel arra, hogy az I/10-es sírszámú lelet koponyája annyi hasonlóságot mutat Corvin János Lepoglaván feltárt koponyájával, hogy az felveti a közeli rokonság gyanúját. Ezután háromdimenziós modellt készítettek a koponyáról, majd tudományos plasztikus arcrekonstrukció készült.

Az egész kutatás dokumentációját elküldték Martin Trautmannak, egy neves külföldi igazságügyi antropológusnak, azonosítási adatok nélkül (tehát annak közlése nélkül, hogy mit tudnak és mit sejtenek a két koponya gazdájáról).

Trautmann szakvéleménye megerősített Gábor Emese meglátását: a két koponya néhai tulajdonosai nagyon közeli rokonságban állnak egymással.

Ez lehetne ikertestvérség, de Corvin Jánosnak nem volt ikertestvére. Hunyadi János volt hadvezér és kormányzó pedig a gyulafehérvári katolikus katedrálisban van eltemetve. Az egyetlen lehetőség, tekintve, hogy a csontváz a székesfehérvári osszáriumból kerül elő, azaz királysírból való, az az, hogy ez Hunyadi Mátyás csontváza.

A hozzánk került dokumentum ezek alapján állítja, hogy az I/10-es csontváz nagy valószínűséggel Hunyadi Mátyás királyunké.

Cikkünk megjelenése után reagált a Magyarságkutató Intézet. Válaszukban közölték, hogy „a sajtóban megjelent, Mátyás király csontvázával kapcsolatos állítások egyelőre nem igazoltak. A hipotézis tudományos ellenőrzése folyamatban van. Végleges állásfoglalást az ellenőrzést követően tudunk tenni”.

Információink szerint a genetikai összehasonlító vizsgálat hiányzik, a kisfilmben is megjegyzik, hogy 100 százalékos bizonyossággal csak genetikai vizsgálat szolgálhat. Ám a valószínűsége, hogy Mátyást találták meg, így is nagyon magas.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutattak ki egy yorkshire-i juhban. Nincs bizonyíték arra, hogy az Egyesült Királyság állatállományára fokozott kockázatot jelentene, de a hatóságok éberségre intenek. Az Egyesült Királyságban először mutatták ki a madárinfluenzát egy yorkshire-i juhban – jelentette be hétfőn a brit...
2025. MÁRCIUS 25.
[ 8:52 ]
A Pekingi Gyermekkórház bemutatta az ország első olyan nagyszabású gyermekgyógyászati modelljét, amely a mesterséges intelligenciára (MI) épül. A rendszert várhatóan több kínai közkórházban is alkalmazzák majd, mivel februári debütálása óta széles körben elismerést szerzett - jelentette a kínai állami média a...
2025. MÁRCIUS 24.
[ 9:57 ]
Kína űrállomásának kutatási kísérletei hamarosan egy új résztvevővel, a rendkívüli regenerációs képességéről híres planáriák tanulmányozásával bővülnek – jelentette a kínai állami média vasárnap. A planária egy több mint 520 millió éves evolúciós múltra visszatekintő laposféregfajta, mely a biológiai...
2025. MÁRCIUS 23.
[ 12:16 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó