Újabb négypárti egyeztetést lát szükségesnek Ágoston
Levél Pásztor Istvánhoz
Betűméret:
Újabb négypárti egyeztetést javasol Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke Pásztor Istvánnak, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének írt levelében. A megbeszélés témája a javaslat szerint a kisebbségi választói névjegyzék lenne. Az alábbiakban ismertetjük a levelet.Tisztelt Elnök Úr!
Feltételezem, hogy Ön is értesült róla, hogy a szerb hatalom kisebbségi ügyekben zajló manipulációja immár a nemzetközi politikai színtéren folytatódik. Miközben itthon Petar Lađević, Koštunica kisebbségi megbízottja a Magyar Szóban, majd a Hét Napban nem kevesebbet állít, minthogy a négy vajdasági magyar párt magyar választói névjegyzékre vonatkozó követelése rasszista megnyilvánulás, addig a nemzetközi politikai színtéren demokratikus hajlandóságát, s a kisebbségek iránti nagylelkűségét igyekszik bebizonyítani.
A szerb hatalom módszerei nem változnak. Sajnos az elnéző budapesti kormányzati magatartás sem. Az egészben csak az a jó, hogy vajdasági magyar tisztségviselő a nemzetközi elfogadtatás folyamatában ezúttal nem vesz részt. Jó továbbá az is, hogy a magyarországi ET és EP képviselők fokozott figyelemmel és jelentős politikai aktivitással kísérik a szerb lépéseket.
Ön is tudja:
Persze, hogy ideges a szerb hatalom! Attól fél, hogy nem kerülheti el Horvátország sorsát. Nevezetesen, hogy végül be kell vezetnie a kisebbségi választói névjegyzéket. S akkor lemondhat a nemzeti tanácsokról szóló törvénytervezetében már rögzített elképzeléséről. S az abban körvonalazott szerb hatalmi kézivezérlésre alkalmas „kisebbségvédelmi mechanizmusról”, melynek lényege az elektori választási szisztéma.
Engedje meg, Elnök Úr, hogy emlékeztessem: ez év május 24-én közösen írtunk dr. Göncz Kingának a Magyar Köztársaság külügyminiszterének. Levelünkben a többi között ez állt:
„Igyekeztünk utánajárni, de ma sem tudjuk, létezik-e valójában az elektori választások gyakorlatát helyben hagyó, mérvadó ET szakvélemény, ahogy azt Lađević állítja. Ha mégis van ilyen, akkor fel kell tennünk a kérdést, tud-e erről az Európa Tanács magyar küldöttsége?
Miniszterasszonyt arra kérjük, hogy amennyiben ez lehetséges kérje be a szükséges információkat. Ha valójában nincs ET támogatási nyilatkozat, vagy dokumentum, azt megfelelő formában közzé kellene tenni, hiszen a politikai tisztánlátás ebben az ügyben is fontos. Ha viszont az ET, vagy valamelyik szerve megadta volna a támogatást az elektoriális választási modellhez, azt is nyilvánosságra kellene hozni.
De, ez a vajdasági magyarság szempontjából most már nem elég. Arra lenne szükség, hogy a Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma, ismét csak megfelelő formában, kieszközölje ennek a támogató megnyilvánulásnak a visszavonását, de legalább az újraértékelését.”
A miniszter asszonytól tudtommal nyilvános, a politikai eligazodásra alkalmas felelet nem érkezett.
Igaz, a magyar ET és EP képviselők nemes igyekezettel kérdezősködnek, s valóban mindent megtesznek, hogy az igencsak szűkös tevékenységi keretben mégis jussanak valamire. Sajnos, többet nem tehetnek, mert nincs hivatkozási alap. Nem áll rendelkezésükre a magyar kormány és a magyar diplomácia világos, határozott utasítása legalább két kérdésben.
Az egyik, hogy a magyar kormány is síkraszáll a kisebbségi választói névjegyzékek s a demokratikus, közvetlen választásokon alapuló „kisebbségvédelmi mechanizmus” létrehozataláért. A másik pedig, hogy a vajdasági magyarság időszerű gondjaira vonatkozóan prezentálni tudja a területi elhatárolódást nem követelő, nemzeti alapú autonómia minimális ismérveit.
Tisztelt Elnök Úr!
Önnek nem kell hangsúlyoznom, hogy az idő sürget. Javaslatom az, hogy még ezen a héten tartsunk négypárti találkozót, hogy e két kérdésben világossá tehessük álláspontunkat. S hogy azt, négypárti közvetlen megkereséssel juttassuk el a Magyar Köztársaság külügyminiszterének. Cselekedjünk, amíg nem késő!
Abban a reményben, hogy az alapvető politikai realitások megítélése tekintetében ma már nincs közöttünk különbség, válaszát várva, tisztelettel:
Ágoston András
Temerin, 2007. július 15.
Egyre nagyobb teret nyer a turizmusban a szürkegazdaság, a szerbiai államapparátus pedig „ujjal mutogat” a Booking.com globális platformra és a hasonló portálokra, azzal a váddal, hogy illegálisan működnek országunkban. A Booking viszont azokra hárítja a felelősséget, akik lakásokat adnak ki Szerbiában, de nem fizetnek...
2024. OKTÓBER 18.
[ 19:16 ]
Míg Orbán Viktor egy tagállam elnökeként Európa jövőjével, addig az európai politikusok inkább egy tagállam belügyeivel és belpolitikájával foglalkoztak az Európai Parlament (EP) szerdai strasbourgi ülésén - mondta a Nézőpont Intézet vezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Mráz Ágoston Sámuel...
2024. OKTÓBER 13.
[ 11:31 ]
Az Európai Parlament minden képviselőjének 10.377 euró a bruttó fizetése, a közösségi oldalakon pedig napok óta folyik a vita arról, hogy az Európai Unió nem fektet-e túl sok pénzt abba, hogy a képviselők kényelmesen éljenek.
Az Euronews Serbia szerint az Európai Parlament képviselőinek többféle juttatásra van joguk,...
2024. OKTÓBER 10.
[ 13:13 ]
Nincs hozzászólás. Legyen az első!