Tükör
Lepeš: A VMSZ közleményének hátterében az MTTK és a dékán lejáratása áll
Interjú dr. Lepeš Josippal a honosítási botrány kapcsán
Betűméret:             

Az Óbudai Egyetem kihelyezett képzését 2012 szeptemberében indította el Szabadkán. Idén már a második alkalommal kerül sor a diplomaosztóra. Pénteken dr. Ősz Rita főigazgató és prof. dr. Fodor János rektor azzal a problémával kereste fel Pásztor Istvánt, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét, hogy a megszerzett mesterdiplomákat nem lehet Szerbiában honosítani. A találkozó után a VMSZ közleményt adott ki, amelyben a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar felelős vezetőit szólítja fel a helyzet magyarázatára, illetve a hallgatók státuszának megfogalmazására. Dr. Lepeš Josip, az MTTK megbízott dékánja nyilatkozik az üggyel kapcsolatban a Vajdaság Mának:

- Hogyan reagált Pásztor István közleményére?

- Ahogy mondani szokták, minden váratlan esemény megválaszolása előtt először el kell számolni tízig. Minden számolás nélkül a fejemben átvillant a gondolat: Istenem, hát ennek az embernek már semmi sem szent, milyen mélyre lehet még süllyedni? Amikor a Pannon Televízió munkatársa pénteken felhívott – miközben budapesti vendégeinkkel bizakodóan, jó hangulatban beszélgettünk –, kívánok-e reagálni a VMSZ közleményére, azt sem tudtam különben, hogy a nagyon korrekt riporter miről beszél. Óbudai vendégeim sem gondolták, hogy Pásztor Istvánnal folytatott beszélgetésük ilyen folytatást kap, és eszükbe sem jutott, hogy a nemrégen folytatott beszélgetés Pásztor Istvánnal ilyen megvilágításban fog megjelenni a sajtóban (megkérdezésük és beleegyezésük nélkül), ahogy azt sem tudták, hogy egy párt nyilatkozatában láthatják viszont egészen más tartalmú beszélgetésük „szabad” szerkesztését. Személyesen most sem a VMSZ (részemről tisztelt párt) nyilatkozataként élem meg a szöveget, hanem egy ember erőfitogtatásának, annak érdekében, hogy élhessen az „oszd meg és uralkodj” nagyon káros elv lehetőségével. A riporter kérdésére, szeretnék-e hozzászólni a nyilatkozathoz később is nemmel válaszoltam (nem a kamera miatti félelem miatt), hanem mert már időközben hétfőre, 2015. július 13-ára összehívtam a MTTK vezetőségét, hogy a nyilatkozat ismeretében vezetőségi szintű választ adhassunk, tisztelve kollégáim véleményét, tisztelve a tényt, hogy a dékán csak első az egyenlők között.

- Tudott-e a találkozóról? Mi volt a célja?

- Tudtam a találkozóról, sőt hónapokkal korábban, pontosabban még tavaly októberben, amikor frissen megválasztott megbízott dékánként találkoztam dr. Ősz Rita főigazgatóval és az Óbudai Egyetem által végzett képzés további jövőjéről beszéltünk, én magam javasoltam, hogy mielőbb találkozzanak az MNT és a VMSZ elnökeivel, mert intézményünk a továbbiakban sem tekinti saját képzésének a mérnöktanár MA képzést, így nem tudunk, nem is akarunk belefolyni a rendezési folyamatokba. A főigazgató asszony akkor is azt nyilatkozta, hogy ez így természetes és nem is tekintettek másként a képzés folyamatára. A találkozó akkor javasolt és pénteki célja is a még nem megoldott kérdések – amelyekhez a MTTK-nek semmi köze nem volt sem ma, sem akkor – megoldásához a támogatás megszerzése tekintettel az MNT és a VMSZ a vajdasági szavazóknak köszönve megszerzett pozíciójára közösségünkben és Magyarországon.

- Pásztor István a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar és az Óbudai Egyetem közösen szervezett és bonyolított képzésének nevezi a mérnök informatika szakirányú mérnöktanár mesterképzést, a korábbi újságcikkekben viszont az áll, hogy csupán a termet és vendégoktatókat biztosít az MTTK. Milyen szerepet játszik pontosan a kérdéses mesterképzésben a szabadkai pedagógusképző?

- Az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar Szabadkán sem tartalmilag, sem szakmailag nem kapcsolódik az Óbudai Egyetem mérnöktanár mesterképzéséhez. Soha nem szerepelt ez a képzés oktatóink tanítási feladataként és a Tantárgyak Könyve sem tartalmaz kötődő oktatási tevékenységeket. A vendégtanárok kiválasztása és biztosítása, valamint javadalmazása is az ÓE feladata volt. Miután magas szintű megbeszélés következményeként (2012 áprilisában Semjén Zsolt, dr. Korhecz Tamás és Pásztor István) létrejött a képzés az MTTK az oktatáshoz szükséges feltételeket biztosította (tanterem, számítógépek) természetesen magas szintű felkérés és nemes célok figyelembevételével.

Tájékoztatásul: több alkalommal adtunk lehetőséget a Gaudeamus című népszínházi előadás megtartására is a MTTK dísztermében, de ez nem azt jelentette, hogy mi vagyunk a darab rendezői, tanáraink pedig szerepelnek a darabban.

- A közleményt megjelentető egyik cikk címében felteszik a kérdést, hogy a szabadkai tanítóképző félretájékoztatta-e a diplomázó hallgatókat. Mi az Önök álláspontja?

- Ami a diplomázók félretájékoztatását illeti, az MTTK részéről a felelősség teljesen kizárt, hiszen intézményünk nem adhatott tájékoztatást olyan képzésről, amelyet nem is végez és nincs hozzá semmi köze. Jómagam mint megbízott dékán kizárólag az MTTK hallgatóinak, tanárainak tájékoztatásával foglalkoztam és soha nem adtam semmilyen információt (sem helyest, sem helytelent) az ÓE diplomázó hallgatóinak.

- 2012 áprilisában Semjén Zsolt, dr. Korhecz Tamás és Pásztor István is jelen volt a mesterképzést bejelentő ünnepségen, amelyen elhangzott, hogy a jövőben szeretnék közös képzésként is akkreditálni a mérnöktanár mesterszakot, így a hallgatók a magyar mellett szerb diplomát is kaphatnának. Egyelőre ez nem történt meg. A probléma már akkor ismeretes volt?

- Akkor még nem én voltam az MTTK megbízott dékánja és nem szeretnék más nevében nyilatkozni, de azt tudni kell, hogy az akkor érvényben lévő szerbiai Felsőoktatási Törvény van ma is érvényben.

- Mint egyetemi tanár és felsőoktatási szakember miben látja a helyzet megoldását?

- Mint szülő, otthoni példából jól ismerem gyermekeink felsőoktatási nehézségeit, jövőjükkel kapcsolatos kételyeit, sokszor a jó szándék hiánya miatt nem megoldott, de megoldható problémáit. Csak javasolni tudom egyetemi tanári és felsőoktatási szakemberi lelkületemmel, és a valóban érintetteknek az ügyben az egyetlen és ténylegesen a fiataljaink érdekében történő megoldást: mindenki tegye félre személyes sértődését, pontgyűjtését stb. és minél előbb szülessen megoldás arra a történetre, amely 2012 áprilisában közösségünk magyar fiataljai érdekben lett megnyitva.

- Az Óbudai Egyetem rektora egy pénteki interjúban elmondta, hogy senkit sem hibáztat az előállt helyzet miatt. Ön szerint van felelős?

- Nem szeretnék körbemutogatni és felelősöket megjelölni (egyrészt, mert nem vagyok erre kompetens – nem vagyok mindentudó, másrészt viszont más van a háttérben). Ez a fiataljainkat negatívan érintő történet tipikus példája a politika beáramlásának életünk minden területére, sokszor alapvető szakmai kompetenciák hiányában is. Ismerjük a politikusok választás előtti hurrá optimizmusát (emlékeztetőül a mostani történet kezdete 2012 áprilisában, választás előtt volt). Legyen ez okulás mindenkinek, hogy mindenki azzal foglalkozzon, amihez ért és akkor sok kellemetlen következményt fog ez a sokat szenvedett vajdasági magyar közösség elkerülni.

- Mi állhat a VMSZ közleményének hátterében?

- A VMSZ közlemény hátterében véleményem szerint egyértelműen az MTTK és dékánjának lejáratása van. Köztudott, hogy megválasztásom és későbbi tevékenységem sem élvezte Pásztor István maradéktalan támogatását, hiszen soha nem tartoztam a szófogadó, mindenre bólintó emberek közé, nem vagyok pártkatona, ahogy a magyarkanizsai VMSZ elnöke ezt közölte egyszer velem és erre akkor is, ma is nagyon büszke vagyok/voltam. Mindig azt vallottam és ma is vallom, hogy a közösséget kell szolgálnom nem pedig az éppen aktuális vezéreket. Megválasztásom óta 2014. október elsejétől folyamatosan kértem, hogy fogadjon a VMSZ elnöke, de vagy nem kaptam választ vagy a hivatalnok közölte, hogy amint lesz időpont értesítenek. Most lett időpont, de sajnos már a médián keresztül kell kommunikálnunk, pedig az MTTK és a VMSZ székháza csak 10 méterre van egymástól.

A lejáratási szándék időzítésének bizonyítéka világos, hiszen Pásztor István (részemről mélyen tisztelt fia, Bálint felesége) menye az első generáció hallgatója volt és minden (szerintem is sajnálatos) információt a honosítással kapcsolatban akkor megbeszélhettek. Másrészt Hajnal Jenő, az MNT elnöke késő ősszel jelentést kért az Óbudai Egyetem képzéséről Szabadkán és többoldalas, korrekt megfogalmazású anyagot kapott dr. Takács Márta részéről, aki előttem volt megbízott dékán és az elmúlt évek legkompetensebb elemzője ezen a téren.

- Kegyvesztett lett az MTTK?

- Nem gondolom, hogy kegyvesztett lett az MTTK, hiszen vannak jó képességű hallgatóink, tiszteletet érdemlő tanáraink, barátaink itthon, Magyarországon és az egész Kárpát-medencei térségben. Persze hatalommal (vissza)élve lehet intézményünket büntetni pénzek megvonásával, de személyesen hiszek abban, hogy mi, akik magyar közösségünk megmaradásáért dolgozunk, felismerjük ezt a szent küldetést és ennek tudatában tevékenykedünk a jövőben is.

Basity Gréta

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Egyre nagyobb teret nyer a turizmusban a szürkegazdaság, a szerbiai államapparátus pedig „ujjal mutogat” a Booking.com globális platformra és a hasonló portálokra, azzal a váddal, hogy illegálisan működnek országunkban. A Booking viszont azokra hárítja a felelősséget, akik lakásokat adnak ki Szerbiában, de nem fizetnek...
2024. OKTÓBER 18.
[ 19:16 ]
Míg Orbán Viktor egy tagállam elnökeként Európa jövőjével, addig az európai politikusok inkább egy tagállam belügyeivel és belpolitikájával foglalkoztak az Európai Parlament (EP) szerdai strasbourgi ülésén - mondta a Nézőpont Intézet vezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Mráz Ágoston Sámuel...
2024. OKTÓBER 13.
[ 11:31 ]
Az Európai Parlament minden képviselőjének 10.377 euró a bruttó fizetése, a közösségi oldalakon pedig napok óta folyik a vita arról, hogy az Európai Unió nem fektet-e túl sok pénzt abba, hogy a képviselők kényelmesen éljenek. Az Euronews Serbia szerint az Európai Parlament képviselőinek többféle juttatásra van joguk,...
2024. OKTÓBER 10.
[ 13:13 ]
Beolvasás folyamatban