Megkezdődött Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban a COP29, az ENSZ 29. éghajlatváltozási konferenciája. Az idei hőhullámok és rekord méretű áradások fényében a találkozó különösen nagy jelentőségűnek ígérkezik.
Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban gyűltek össze a COP29, az ENSZ 29. éghajlatváltozási konferenciájának résztvevői. Nincs egyszerű dolguk: miközben az éghajlatváltozás következményei fenyegetésből lassan mindennapi valósággá válnak, életbevágó kérdésekről kellene megegyezésre jutni, írja cikkében a Magyar Nemzet.
Az egyik ilyen terület a nemzeti vállalások kérdése. Az egyes országoknak ötévente kell frissíteniük önkéntes kötelezettségvállalásaikat a kibocsátáscsökkentésre, ami jövőre lesz esedékes. A jelenlegi hőmérsékleti adatok alapján egyértelmű, hogy az eddigieknél ambiciózusabb célokra lesz szükség – mutat rá a Forbes amerikai üzleti magazin.
Az ENSZ főtitkára sürgős cselekvésre szólított fel a klímaváltozás ellen, miközben a világ vezetőinek többsége távol maradt az eseménytől. A találkozó célja, hogy több százmilliárd dollárt gyűjtsön össze a tiszta energiaforrásokra való átállás és a klímakárok mérséklésének finanszírozására, ám a résztvevők között feszültségek alakultak ki a prioritások meghatározása körül - írja a Reuters.
Az ENSZ éves klímacsúcsán közel 200 nemzet képviselői gyűltek össze Bakuban. A találkozó fő célja, hogy jelentős pénzügyi forrásokat mozgósítson a globális energiaátmenet és a klímaváltozás okozta károk enyhítésére.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár határozott üzenetet fogalmazott meg beszédében:
Az éghajlatváltozás finanszírozása terén a világnak fizetnie kell, különben az emberiség fogja megfizetni az árát... Az utolsó órában vagyunk, hogy a globális hőmérséklet-emelkedést 1,5 Celsius-fokra korlátozzuk, és az idő nem a mi oldalunkon áll.
A csúcstalálkozó jelentőségét azonban beárnyékolja, hogy számos vezető politikus távol maradt az eseménytől. Joe Biden amerikai elnök nem vesz részt a találkozón, Hszi Csin-ping kínai elnök helyettest küldött, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig brüsszeli kötelezettségei miatt maradt távol.
A tudósok figyelmeztetnek, hogy a globális felmelegedés és annak hatásai a vártnál gyorsabban alakulnak.
Az idei év várhatóan a valaha mért legmelegebb lesz, és a világ már elérhette az 1,5 Celsius-fokos felmelegedést az iparosodás előtti átlaghőmérséklethez képest.
A csúcstalálkozó kezdetén technikai megállapodás született az ENSZ által támogatott globális szén-dioxid-piac elindításáról, amely jelentős finanszírozást biztosítana az üvegházhatású gázok kibocsátását csökkentő projekteknek. Ugyanakkor vita alakult ki a csúcstalálkozó prioritásaival kapcsolatban, különösen a fosszilis tüzelőanyagok jövőjének napirendbe vételét illetően.
Simon Stiell, az UNFCCC éghajlat-változási testületének vezetője hangsúlyozta a klímaváltozás elleni küzdelem gazdasági jelentőségét: "Minden országnak 100%-ban érdeke, hogy erőteljes éghajlat-változási intézkedéseket tegyen, még a legnagyobb és leggazdagabb országoknak is. Miért? Mert az éghajlati válság gyorsan gazdasággyilkossá válik."
A COP29 tisztviselői kiemelték, hogy a csúcstalálkozó elsődleges célja egy olyan megállapodás elérése, amely évente akár 1 milliárd dollárnyi éghajlat-finanszírozást biztosítana a fejlődő országok számára.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!