Az Újvidéki Felső Ügyészség által közzétett dokumentáció betekintést nyújt azokba a lopásokba, amelyek az Újvidéktől a magyar határig terjedő vasútvonal felújítása során történtek. Tonnákról és milliókról van szó. A rendőrséghez benyújtott feljelentések és az ellopott tárgyak mennyisége arra utal, hogy ezeket nem zsebben, nem is táskában, de még csak nem is talicskával tolták el. Mindez kizárólag jól szervezett bűnözői csoportok műve lehetett.
“A keletkezett kárt nehéz pontosan meghatározni, mivel a feljelentésekben nem mindig tüntették fel az eltulajdonított eszközök értékét, de biztosra vehető, hogy milliós nagyságrendű veszteségről van szó”, írja az ügyészség áltak közzétett iratokat áttanulmányozva a Forbes Srbija portál.
A tolvajok leggyakrabban a felsővezetéket és a rézkábeleket vették célba, de gyakran eltűntek más alkatrészek is, mert előszeretettel vitték el az acélnehezékeket is. Hogy nem kispályásokról, hanem szervezett és jól felkészült bűnözőkről van szó, az is bizonyítja, hogy a felsővezetékeket még akkor is ellopták, amikor azok magasfeszültség alatt álltak.
Az Újvidéki Felső Ügyészség által közzétett iratok két dokumentumban gyűjtötték össze a benyújtott feljelentéseket. Azt nem tudni, hogy ez a teljes lista-e, vagy majd még az elkövetkezőkben továbbiakkal egészül ki. Az első bejelentés 2021 szeptemberéből származik, míg az utolsó 2022 augusztusából. Összesen 23 rendőrségi feljelentést hoztak nyilvánosságra. Eddig.
A dokumentumokból az is kiderül, hogy a tolvajok leginkább a nyílt pályaszakaszokon, illetve az állomások közötti területeken csaptak le. De azért attól sem riadtak vissza, hogy közvetlenül a vasútállomásokon lopjanak. Persze, az igazi kérdés az, hogy a legnagyobb volumenű lopások miként történhettek meg anélkül, hogy bárki észrevette volna. Illetve, hogy volt-e egyáltalán biztonsági őrzés az érintett szakaszokon. Ha igen, annál szövevényesebb az ügy.
Milliós károk
A nyilvánosságra hozott dokumentáció első nyolc feljelentéséből kiderül, hogy a tolvajok célpontjai a felsővezeték biztonságát és a hálózat stabilitását szolgáló tartósodronyok és az ezeket tartó szerkezetek voltak. Az iratok szerint ezek rézből készült sodronyok, a felsővezeték-rendszer olyan elemei, amelyek a vasúti közlekedés biztonságát és a hálózat stabilitását szolgálják.
Egyes dokumentumokban az is szerepel, hogy a Belgrád és Újvidék közötti, már működő szakaszon éppen ezek a lopások kényszerítették az üzemeltetőt arra, hogy időről-időre lassítsa a forgalmat az érintett szakaszokon, sőt, a teljes leállásra is volt példa.
Az első nyolc feljelentésből az is kiderül, hogy az eltulajdonított felszerelés összértéke legalább 2,8 millió dinár volt. Ez az összeg azonban valószínűleg ennél jóval magasabb, mivel csak egyetlen feljelentésben szerepel konkrét adat egy 199 000 dinár értékű lopásról, míg a fennmaradó 14 esetben nem tüntettek fel pontos összeget.
A legnagyobb ismert kár a Kishegyes és Nagyfény közötti szakaszon történt, ahol 2022. február 8. és 22. között 620 000 dinár értékben loptak el rézsodronyokat. Egy másik feljelentés szerint ugyanekkor az Ókér–Verbász szakaszon is “fogyóeszköznek” számítottak ezek az elemek, hiszen a becsült kár itt 355 000 dinár volt.
Kishegyes környékén különösen aktívak voltak a tolvajok: 2022. január 21. és február 8. között a fentebb említett mellett további 527 000 dinár értékű, főként réz alapanyagú fémelemet loptak el.
Csak ebben a nyolc, konkrét összeggel ellátott feljelentésben több mint két tonna felszerelés – főként réz alapanyagú alkatrészek – eltűnéséről számoltak be.
A dolog külön érdekessége, hogy az egyik feljelentés arra is kitér, hogy a tolvajok olyannyira elszántak voltak, hogy az sem zavarta őket, hogy egy folyamatosan 25.000 volttal működő hálózaton “munkálkodtak”, ami meglehetősen kockázatos és igényel némi szakértelmet.
Amikor egy tonna már nem számít
A lopások tehát hosszabb időszakon át zajlottak, de a feljelentésekből az is kiderül, hogy egyes esetekben igen nagy mennyiségű felszerelést vittek el egyetlen nap vagy éjszaka leforgása alatt.
2022. április 19-én például csak a Kishegyes és Szikics közötti szakaszon 700 méternyi felsővezetéket loptak el, amelynek súlya 1,1 tonna volt.
Hasonló eset történt 2022 augusztusában is, amikor Szabadka és Naumovićevo között ugyancsak 700 méternyi vezeték tűnt el, ami valójában 700 méter tartókábelből és ugyanennyi kontaktvezetékből állt.
A rekordot azonban ebben az évben Szabadka tartotta, ahol a teherpályaudvaron egyetlen nap leforgása alatt 2,5 tonna felszerelést loptak el. Bár a vezetékek hossza itt „csak” 400 méter volt, a lopott súlyt jelentősen növelték a vasból készült feszítő súlyok.
Hasonló méretű lopás történt Szabadka és Kelebia között is, ahol 2,6 tonna anyagot tulajdonítottak el öt nap alatt. Itt is a lopott anyag legnagyobb részét az acélból, illetve vasból készült feszítősúlyok tették ki.
Egyetlen éjszaka 11,6 tonnának veszett nyoma
És akkor jött az éjszaka, amikor 11,6 tonna tűnt el, mintha a föld nyelte volna el. A legnagyobb egyhelyszínen elkövetett lopás 2022. június 2-áról 3-ára virradó éjszaka történt. Az ügyészség által közzétett feljelentés szerint a topolyai vasútállomásról nem kevesebb, mint 11,6 tonna felszerelés, illetve vezeték tűnt el! Volt itt sok minden, többek között 360 darab, vasból készült feszítősúly, amelyek össztömege 9 tonna és 20 darab tartószerkezet, amelyek összesen 2,6 tonnát nyomtak.
Az olvasó azonban nehogy azt higgye, hogy ez volt “összesítettben” is a legnagyobb vasúti lopás. Nem, az 2022 májusában, pontosabban május 4-én és 5-én történt Verbász közelében. A feljelentés szerint a tolvajok egyik csoportja a verbászi vasútállomáson, a másik pedig a Verbász és Szikics közötti szakaszon csapott le. Az ellopott fémtartozékok és egyéb felszerelés súlya 18 645 kilogramm, vagyis több mint 18 tonna volt.
Ez volt valószínűleg a tolvajbanda legösszetettebb művelete is, hiszen itt már nemcsak vezetékeket, de teljes szerkezeteket is vittek. Vagyis mindent, ami mozdítható. És nem egy szál csavarhúzóval.
A feljelentés szerint nyoma veszett 13 darab fém tartóoszlopnak, továbbá 660 darab feszítősúlynak. Ezt nem vihették el a tolvajok zsebben, vagy a hónuk alá csapva. Az ilyen mennyiségű lopott anyag elszállításához a Forbes számításai szerint szükség lett volna négy kisebb, egyenként 5 tonnás teherautóra, vagy egy 24 tonna teherbírású kamionra.
Vagyis, minden jel arra utal, hogy rendkívül jól szervezett és felszerelt bűnözői csoport állhatott a lopások mögött.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!