Tükör
Ukrajna, a földi pokol három éve
Betűméret:             

A világ lakosságának nagy része, az elemzők és szakértők, a politikusok, sőt az Egyesült Államokat leszámítva még a hírszerző szolgálatok jelentős része is valószínűtlennek tartotta, hogy Oroszország beváltja alig burkolt fenyegetését és 2022 februárjában lerohanja Ukrajnát. Három éve tartanak a 2022. február 24-én indult öldöklő harcok. Sok százezer halott, egymillió sebesült – jelentős részük örökre megnyomorodott –, és még ettől is sokkal több özvegy és árván maradt gyermek képezik a háború mérlegét. Az orosz–ukrán háború elmúlt három évének 12 legfontosabb mérföldkövét gyűjtötte össze a hirado.hu.

I. Az orosz villámháborús kísérlet – 2022. február

Az országot egyszerre több különböző irányból megtámadó orosz csapatok hihetetlen tempóban haladtak előre, különösen Ukrajna déli részén, míg aztán váratlanul kemény ellenállása nem ütköztek. Kijev mellett zajlottak a legnagyobb intenzitással a harcok. Néhány nap múlva nyilvánvalóvá vált, hogy az orosz és a nyugati elképzelések alapján is néhány naposnak gondolt konfliktus jelentősen hosszabbra nyúlhat – bár akkor még nem sejtettük, hogy akár több évnyire is.

II. Az orosz visszavonulás északról – 2022. április

Március végére az orosz hadsereg számára világossá vált, hogy Kijev közvetlen ostromát nem tudja fenntartani, így április elején megkezdték a teljes visszavonulást az északi frontról. Az orosz hadvezetés stratégiát váltott: a fő hangsúlyt Kelet-Ukrajnára és a Donbász régiójára helyezte. A visszavonulás után felszabadult településeken – például Bucsában – a nemzetközi sajtó és emberi jogi szervezetek súlyos jogsértések és háborús bűnök jeleit dokumentálták.

III. Az isztambuli tárgyalások összeomlása, Mariupol eleste – 2022. május

Eredetileg Ukrajna sem számított rá, hogy totális háborút kell vívnia Oroszországgal, Moszkvát pedig váratlanul érték a kirívóan súlyos kezdeti veszteségek, így mindketten nyitottak voltak béketárgyalást kezdeni. Márciusban indultak az isztambuli béketárgyalások, majd rövidesen elkészült az egyezmény-tervezet, amiről kölcsönösen megállapodtak a felek.

A harcok kétoldalú beszüntetése mellett Ukrajna lemondott volna a NATO-tagságra vonatkozó terveiről és korlátozásokat fogadott volna el a haderejére. Cserébe Moszkva beleegyezésével Ukrajna biztonsági garanciákat kapott volna a Nyugattól, a rendezetlen kérdésekről pedig további kétoldalú tárgyalásokat folytattak volna. Ukrajna – érzékelve egyre javuló katonai kilátásait – nyugati ösztönzésre végül mégsem ment bele a megállapodásba, ami mai szemmel tekintve hibának tűnhet.

A tárgyalások összeomlását követően az orosz csapatok kemény harcok árán elfoglalták Mariupol kikötővárost.

IV. Orosz hódítások a Donbászban – 2022 nyara

A nyári hadműveletek középpontjába a Donbász régió került, ahol az orosz erők lassan, de biztosan vették át az ellenőrzést kulcsfontosságú városok felett. Liszicsanszk és Szeverodonyeck bevételével az orosz hadsereg százezres városokat hódított meg.

Ekkor mutatkozott meg először a háborúban később oly sokszor ismétlődő mintázat: ha Oroszország és Ukrajna is egyetlen helyre összpontosítja erőit, akkor Oroszország előbb-utóbb képes teljesen felmorzsolni az ukrán ellenállást.

V. Harkivi ukrán ellentámadás, orosz mozgósítás, területek annektálása – 2022 szeptember

Szeptemberben az ukrán erők sikeres ellentámadást indítottak a Harkiv környéki fronton, visszafoglalva az északkelet-ukrajnai régió szinte egész területét. A hadművelet jelentős lendületet adott az ukrán morálnak és megrengette az orosz frontvonal stabilitását. Válaszként Oroszország részleges mozgósítást rendelt el, amely komoly logisztikai és szervezési nehézségekkel járt. Néhány nap múlva Oroszország annektálta Luhanszk, Donyeck, Zaporizsja és Herszon régióit.

VI. Oroszország visszavonulása Herszonból – 2022 november

Az ellentámadások sikerei után az ukrán erők délen is nyomást gyakoroltak, ami végül Herszon városának feladásához vezetett. Ez stratégiai és szimbolikus győzelem volt Ukrajna számára, hiszen Herszon az orosz invázió első hetei óta ellenséges kézen volt.

Az orosz csapatok átcsoportosítással és új védelmi vonalak kiépítésével próbálták stabilizálni a helyzetet, ami sikerült is.

VII. Bahmut orosz elfoglalása – 2023 tele

A kegyetlen tél közepette folytatódó harcok során az orosz erők végül be tudták venni Bahmut városát, amelyet korábban hosszú hónapokig védett az ukrán hadsereg. A harcok intenzitása óriási volt: a lakónegyedek romokban, a város infrastruktúrája gyakorlatilag megsemmisült.

A bahmuti csata lett az orosz–ukrán háború Verdunje, szimbóluma a háború könyörtelenségének.

VIII. Ukrán ellentámadás a déli fronton és Prigozsin puccskísérlete – 2023. június

2023 nyarának elején Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője hosszú hónapok kritizálása után szakított az orosz katonai vezetéssel, és puccskísérletet indított Moszkva ellen. A néhány napig tartó káoszt az ukrán erők igyekeztek kihasználni, és megindították régóta ígért nagy ellentámadásukat a déli front több szakaszán.

Prigozsin puccskísérlete végül elakadt, a zsoldosvezér és köre menekülni kényszerült. Rövidesen – miután Prigozsin utóbb látszólag kiegyezett a Kremllel – egy rejtélyesnek aligha nevezhető „balesetben” vesztette életét.

Az esemény fordulópontnak tekinthető, mert innentől kezdve egészen a jelenig ismét Oroszország számára kedvező módon alakultak a harctéri események. A déli ukrán ellentámadás hamar kifulladt és azóta sem tudták visszaszerezni a kezdeményezést.

IX. Avgyijivka orosz elfoglalása – 2023 ősze

Az ukrán támadás megakasztása után az ősszel a Donbaszban folytatódott a lassú orosz előrenyomulás, amelynek során az év végére Avgyijivka városának nagy része is orosz kézre került. A település elfoglalása újabb lendületet adott az orosz hadseregnek, és az azóta eltelt egy évben is ennek a támadásnak az előnyét építik tovább.

X. Új harcok a határ mentén – 2024 tavasza

A kezdeményezést elveszítő ukránok márciusban Oroszország területének megtámadásával igyekeztek az ellenséget kizökkenteni kedvező helyzetükből. A hivatalos ukrán narratíva szerint önkéntes orosz ellenálló csoportok törtek be Oroszország területére, akiknek ők biztosították a támogatást. Tartósan azonban nem tudták irányításuk alá vonni az orosz területek egyikét sem.

Oroszország, miután visszaverte a támadást, májusban hadműveletbe kezdett Harkiv területen. Napokon keresztül folytak a harcok, mire az ukránoknak sikerült stabil védelmet felállítani a területen.

XI. Kurszki ukrán offenzíva – 2024. augusztus

Az ukrán haderő legjobb alakulatait összegyűjtve egy meglepetésszerű, merész ellentámadást indított a Kurszki területen. A támadás nagyobb részt politikai célokat szolgált, valamint nyomást akartak gyakorolni az orosz utánpótlási vonalakra is.

Az offenzíva első napjaiban látványos ukrán sikerek születtek, de az orosz oldal jelentős erőket vont össze, és hamar stabilizálta a frontot,a melyhez Észak-Koreától is segítséget kapott. A küzdelem rengeteg áldozattal járt, Oroszország pedig néhány hónap alatt visszafoglalta az elveszített területek nagyobb részét.

XII. Donald Trump színrelépése – 2025. február

Az Egyesült Államok visszatérő elnöke, Donald Trump hivatalba lépése után alig néhány héttel új valósággal szembesítette Ukrajnát. Amerika számára immár sokkal fontosabb, hogy a konfliktus véget érjen, minthogy Ukrajna számára kedvező módon záruljon a háború.

Az ukrán politikai elit egyelőre ezt csak lassan képes tudomásul venni. Az Egyesült Államok az Oroszországgal való kapcsolatok újjáépítése mellett döntött, Ukrajnát a jövőben pedig csak legfeljebb fizetség ellenében segítené eddigi legnagyobb támogatója.

Összegzésképp elmondhatjuk, hogy a három éve tartó konfliktus vége talán már néhány hónapos távolságban felsejlik. A mérhetetlen emberi és anyagi veszteségek ellenére a megegyezésig azonban a frontok tovább mozognak. Washington új vezetésének hozzáállása drámai fordulatot hozott, Ukrajnának pedig a túlélés érdekében alkalmazkodnia kell a megváltozott realitásokhoz.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Eldurvult szócsata - illusztráció
2025. FEBRUÁR 20.
[ 8:19 ]
Komoly gondokat okozhat a Trump-adminisztrációnak Brian Driscoll, az FBI új megbízott igazgatója, aki egy számítógépes hiba miatt került a posztjára. Most azon munkálkodik, hogy megvédje azokat az alkalmazottakat, akikkel szemben korábban a Capitolium elleni támadásban zajló nyomozások miatt indultak belső...
2025. FEBRUÁR 13.
[ 14:40 ]
Az Újvidéki Felső Ügyészség által közzétett dokumentáció betekintést nyújt azokba a lopásokba, amelyek az Újvidéktől a magyar határig terjedő vasútvonal felújítása során történtek. Tonnákról és milliókról van szó. A rendőrséghez benyújtott feljelentések és az ellopott tárgyak mennyisége arra utal, hogy ezeket...
2025. FEBRUÁR 9.
[ 20:24 ]
A szombati újvidéki események, a három dunai híd blokádja a világsajtó érdeklődését is felkeltette. Számos médium idézi az Associated Press (AP) jelentését, így például a France 24 arról ír, hogy „Szerbia diáksága a tömeges tüntetések hajtóereje, amely eredményeként szombaton lezárták az újvidéki...
2025. FEBRUÁR 2.
[ 9:47 ]
Beolvasás folyamatban