A Köztársasági Statisztikai Intézet (RZS) ma mutatta be a Külföldiek bevándorlása a Szerb Köztársaságba című kutatás eredményeit, amely a maga nemében az első ilyen vizsgálat Szerbiában, s amely szerint 2023-ban 41.273 külföldi telepedett le Szerbiában – ez körülbelül 9,5-szer több, mint 2012-ben. A legtöbb bevándorló orosz és túlnyomórészt férfi. Java részük 2022-ben és 2023-ban érkezett.
Az intézet megbízott igazgatója, Branko Josipović a kutatás eredményeinek bemutatásakor kijelentette, hogy ezek az adatok a külföldiek bevándorlásáról az első lépést jelentik annak érdekében, hogy a döntéshozók és minden releváns szerbiai intézmény tisztában legyen azzal, hogyan hat a bevándorlás az országra.
„Ezt a fontos jelenséget szerettük volna követni, mivel az elmúlt évtizedben a külföldi állampolgárok bevándorlása Szerbiába rendkívüli módon felerősödött. A kutatást az európai és nemzetközi szabványokkal összhangban készítettük, ami leegyszerűsíti az adatok összehasonlítását. A terv az, hogy részletesebb kutatást végezzünk arról, kik telepednek le Szerbiában, és létrehozzunk egy emigrációs kutatást is, amellyel teljessé válhat a migrációs folyamatok képe” – mondta Josipović.
Vajdaságba érkeznek a legtöbben
Gordana Bjelobrk, a RZS demográfiai és egészségügyi statisztikai osztályának vezetője szerint a legnagyobb növekedési arány – csaknem 13,5-szeres emelkedés – 2023-ban Vajdaságban volt tapasztalható 2012-höz képest. A második helyen a belgrádi régió áll tízszeres növekedéssel, míg a többi régióban körülbelül hatszoros emelkedést regisztráltak, írja a Tanjug.
Kiemelte, hogy 2012 és 2023 között a Szerbiába bevándorló külföldiek közel kétharmada férfi, míg a nők aránya egyharmad.
„A 2023-ban Szerbiába bevándorolt külföldiek 66 százaléka férfi, míg 34 százalékuk nő. A legtöbb külföldi férfi Belgrád régiójába vándorolt be – ők a teljes bevándorló férfiak 44 százalékát tették ki –, míg a legkevesebben a Šumadijába és a nyugat-szerbiai régióba érkeztek, mindössze 12 százalék. A külföldi nők szintén legnagyobb arányban Belgrádba érkeztek (55 százalék), míg legkevesebben – mindössze 6 százalék – Dél- és Kelet-Szerbiába” – közölte Bjelobrk.
Elmondta, hogy a külföldi bevándorlók átlagéletkora Szerbiában 33 év, míg Belgrád régiójában ez az érték körülbelül 30 év. A legmagasabb átlagéletkort – 38 év – a Dél- és Kelet-Szerbiába érkezettek körében mérték.
„A 2023-ban bevándorlók közül minden tizedik 15 év alatti, és közülük is a legtöbben Belgrád környékére érkeztek. A munkaképes korosztályba tartozók a bevándorlók 88 százalékát teszik ki, és közel a felük Belgrád vonzáskörébe érkezett. A 65 év felettiek, akik kevésbé hajlamosak a migrációra, az összes bevándorló 1,4 százalékát alkotják, és leggyakrabban Vajdaságot választották célállomásként” – hangsúlyozta Bjelobrk.
Újvidék a legnépszerűbb
Hozzátette, hogy a 2023-ban Szerbiába bevándorolt külföldiek közel 73 százaléka mindössze 13 községben él, amelyek közül kilenc Belgrád városához tartozik. Az első helyen Újvidék áll, ahol körülbelül 6900 bevándorló telepedett le 2023-ban.
„Ezek azok a városok, amelyek a belföldi migráció során is a legtöbb lakost vonzzák, így ezek az önkormányzatok a jövőben pozitív migrációs trendekkel tudják ellensúlyozni a negatív természetes népszaporulatot” – mondta.
Bjelobrk kiemelte, hogy a legtöbb bevándorló orosz állampolgár, és hogy a többségük 2022-ben és 2023-ban érkezett Szerbiába.
„Nemek szerinti bontásban 2019-ig nagyobb volt a nők aránya, de abban az évben fordulat történt, és több orosz férfi érkezett. A 2020-as és 2021-es koronavírus-járvány idején ismét a nők voltak többségben, míg 2022-ben és 2023-ban újra a férfiak aránya nőtt” – magyarázta.
Elmondása szerint a 2023-ban érkezett orosz állampolgárok átlagéletkora körülbelül 30 év, ami arra utal, hogy családokról van szó.
„Ez a fajta bevándorlási hullám vélhetően hosszabb ideig is Szerbiában maradhat, ami mindenképp kedvező a kedvezőtlen demográfiai helyzetünkre nézve. Minden olyan népesség, amely reproduktív korban érkezik, különösen családostul, üdvözlendő” – hangsúlyozta.
Hozzátette: a második és harmadik helyen Kína és Törökország áll a bevándorlók számát tekintve, ám ezekből az országokból főként férfiak érkeznek, szemben az orosz állampolgárokkal.
Szerbiának szüksége van külföldi munkavállalókra
„A kínai bevándorlók átlagéletkora 39 év, a török állampolgároké 36 év, és ezek többnyire férfiak, ami arra utal, hogy főként munkavégzés céljából tartózkodnak Szerbiában – így nem tudjuk, hosszabb távon maradnak-e az országban” – mondta.
Bjelobrk kiemelte, hogy a Szerbiába történő bevándorlás során nagyobb arányban vannak a munkaképes korúak, míg a 15 év alattiak és a 65 év felettiek aránya alacsonyabb, mint az EU-országokban tapasztaltaknál.
Hozzátette, hogy a munkavállalási célú bevándorlás pozitív előjel lehet, és azt mutatja, hogy a szerb munkaerőpiacnak szüksége van külföldi munkaerőre.
„A jövőben a bevándorlók számának csökkenésére számítunk a 2023-as csúcshoz képest, de továbbra is többen lesznek, mint a korábbi években” – hangsúlyozta Bjelobrk.
Elmondása szerint a 2024-es évre vonatkozó előzetes adatok azt mutatják, hogy 101.413 külföldi állampolgár rendelkezik engedélyezett tartózkodással vagy állandó letelepedéssel Szerbiában.
„A 2024-es bevándorlási adatokat csak a 2025-ös év végén tudjuk véglegesen közzétenni, mivel csak akkor derül ki, ki tartózkodott az országban egy évnél hosszabb ideig” – tette hozzá Bjelobrk.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!