Megtiltották a belépést Szerbiába Helena Strugarnak, a belgrádi Jogtudományi Kar hallgatójának, amit ő saját elmondása szerint jogellenes nyomásgyakorlásának és üldöztetésének folytatásaként értékel, írja a FoNet.
A montenegrói származású Strugarnak április 16-án a dobrakovói határátkelőn közölték, hogy neve szerepel egy rendszerben, amely alapján meg van tiltva számára a belépés Szerbiába.
Írásos nyilatkozatuk szerint – melyet ő és családja adott ki – több mint egy órán keresztül tartották őt hivatalos helyiségben, azzal az indoklással, hogy felsőbb utasításokat várnak, és nem tudják, mi az ilyen tilalom jogalapja.
Úgy vélik, hogy „ez a hatósági visszaélés összefüggésbe hozható azzal a brutális támadással, amely január 13-án érte társait, amikor ő megpróbálta megvédeni őket, és közéjük állt”.
Ekkor ő maga is megsérült, ököllel arcon ütötték.
Heléna és családja elmondása szerint a drámai helyzetben sikerült telefonnal felvételt készítenie a támadók arcáról, ami később kulcsfontosságú bizonyíték lett az ügyészség számára a bántalmazók felelősségre vonásában.
Saját elmondása szerint a támadást követően végig nyomás nehezedett rá a rendőrségi vallomástétel során – „olyan mértékben, hogy megpróbálták megváltoztatni a vallomás szövegét a begépeléskor, hogy elferdítsék az egyértelmű tényállást”. Ezt azzal akadályozta meg, hogy kikérte a szöveg elolvasását aláírás előtt.
Helena Strugar február 7-én az illetékes ügyészség meghívására érkezett Szerbiába, hogy tanúként és sértettként nyilatkozzon, amit meg is tett, annak ellenére, hogy – mint mondta – az elkövetők ügyvédei provokálták és nyomást gyakoroltak rá, hogy megváltoztassa vallomását.
Állítása szerint az ügyvédek azt a hamis állítást is közzétették, hogy ő és nővére bűnözői klánhoz, valamint olyan személyekhez kapcsolódnak, akiket soha nem ismertek vagy találkoztak velük.
Április 22-én Helena Strugar ismét elindult Szerbia felé ugyanazon határátkelőn keresztül, ám egy órás várakozás után kézhez kapta a belépés megtagadásáról szóló döntést, amelyben semmilyen konkrét indoklás nem szerepelt – csupán egy általános megjelölés, miszerint „a Szerb Köztársaság és állampolgárai biztonsága” érdekében nem engedhető be.
„Mindenképp felelősségre vonást követelünk minden illetékes részéről, aki ebben a súlyos üldöztetésben és visszaélésben részt vett” – nyilatkozta Helena Strugar és családja.


Nincs hozzászólás. Legyen az első!