Vajdaság
Szeged: Emlékérmet kapott Teleki Júlia és Mojzes Antal
Betűméret:             

Délvidék kutatásáért emlékéremmel tüntették ki csütörtökön Teleki Júlia és Mojzes Antal helytörténet-kutatókat Szegeden.

Az elismerést Zakar Péter, a Délvidék Kutató Központ elnöke, a Gál Ferenc Főiskola dékánja és Csallóközi Zoltán, Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes kabinetfőnöke adták át a Fejezetek a Délvidék múltjából című konferencián.

Teleki Júlia 1943 decemberében született Csúrogon. Helytörténet-kutatóként az 1990-es évek elejétől foglalkozik a vajdasági magyarok 1944-45-ös tragédiájával. Neki köszönhető a csúrogi, zsablyai, óbecsei magyar áldozatok adatainak összegyűjtése. Első könyve 1996-ban jelent meg, kutatásait azóta is töretlenül folytatja, jelenleg készül negyedik kötete.

Teleki Júlia az elismerés átvételét követően elmondta, 69 évvel ezelőtt ezekben az órákban már a csúrogi piacon álltak, miután partizánok a falu többi magyar lakosával együtt kiűzték őket otthonaikból. Batyukkal a kezükben vártak arra, hogy elinduljanak a járeki koncentrációs táborba – tette hozzá.

A helytörténész úgy fogalmazott, már egyéves korában háborús bűnös volt, és az is maradt a mai napig. Teleki Júlia hangsúlyozta, életét arra tette fel, hogy azon a helyen, ahol édesapját kivégezték, emlékmű álljon, ez el is készült. Ez azonban nem elég, szükség lenne arra, hogy a szerb elnök vagy miniszterelnök bocsánatot kérjen, mert enélkül nem lehet megbocsátani – mondta.

Mojzes Antal 1934-ben született Bajmokon, évtizedek óta foglalkozik helytörténet-kutatással. Tizenhét könyvében elsősorban szülőfaluja múltját tárta föl. Helytörténeti munkákban elsőként írt az 1944-45-ös magyarellenes atrocitásokról.

A történész az emlékérem átvételét követően úgy fogalmazott, 1944-45 fordulóján 30-40 ezer délvidéki magyart a hatalom tudtával és irányításával gyilkoltak meg.

1944. november 2-án éjjel Bajmokon – ahol a vérengzés a térségben Zombor és Szabadka után a legtöbb áldozatot szedte - 252 ártatlan magyart, németet és horvátot végeztek ki. Holttesteiket három tömegsír rejtette, melyeket 1990-ig tilos volt látogatni, de még beszélni sem lehetett a történtekről. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A BHD 10-es kút regenerálása várhatóan április 10-ig befejeződik, amivel a vízellátás korlátozását egy órával rövidítik meg, így az csak hajnali egy órától kezdődik majd. Ezt Danijela Andrić, az önkormányzat kommunális és ellenőrzési ügyekért felelős tanácsosa jelentette be a Hadi-sziget vízbázison végzett...
2025. ÁPRILIS 1.
[ 16:03 ]
Két tehervagon siklott ki a Szabadka–Zombor vasútvonalon, és a vasúti közlekedés szünetel – értesült a Tanjug. A vagonok üresek voltak. A közlekedési balesetben nem sérült meg senki. Várhatóan a következő néhány órában a vasúti közlekedés ezen a szakaszon ismét helyreáll.
2025. MÁRCIUS 31.
[ 8:36 ]
Egy személy életét vesztette abban a közlekedési balesetben, amely ma délután fél négy körül történt Piroson (Rumenka). Az RTV értesülései szerint egy személy meghalt, amikor az autó eddig tisztázatlan okok miatt lerepült az útról és a betonkerítésnek ütközött. Dr. Zoran Krulj, az Újvidéki Sürgősségi Intézet...
2025. MÁRCIUS 30.
[ 17:53 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó