Sikeresnek nevezte az elmúlt négy évet Pásztor István pártelnök a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) magyarcsernyei tisztújító közgyűlésén. Az egyedüli elnökjelölt szavai szerint a VMSZ újra kivívta a vajdasági magyarság egyértelmű támogatását, emellett sok nem magyar szerbiai is elismeréssel beszél a pártról. Pásztor kiemelte: nincs olyan párt a szerbiai politikai színtéren, amellyel ne tárgyalnának, és ne lenne ő maga személyes kapcsolatban azok vezetőivel.
A magyarcsernyei tisztújító közgyűlés küldöttei már leadták szavazataikat a párelnök személyére, majd Pál Károly elnöklő kétórás szünetet rendelt el, amelyet követően a szavazatszámláló bizottság jelentést tesz a választás eredményeiről.
Elnöki beszámolójában Pásztor István a szerb-magyar megbékélést civilizációs léptékkel mérve is komoly teljesítménynek nevezte. Hét évtized után „lemosták a gyalázatot” a kollektív bűnösség elvének eltörlésével – hangzott el a beszámolóban.
A Vajdasági Magyar Szövetség mindig meg tudott újulni – fogalmazott a pártelnök –, ami elsősorban a választott munkamódszernek köszönhető, annak a megoldáskereső politikának, amelyet a párt minden szintje és funkciója képviselőinek bekapcsolásával végez a VMSZ Elnöksége.
Az elmúlt években jelentős politikai tektonikus mozgások jellemezték Szerbiát, egész pártbirodalmak dőltek össze – mutatott rá az elnök, aki kiemelte, hogy ebben a mezőnyben a Szerb Haladó Párton (SNS) kívül csak a VMSZ-nek sikerült megőriznie képviselőcsoporti integritását és számbeli teljességét. Pásztor István a sikerekért köszönetet mondott az anyaországnak, illetve hangsúlyozta az önkormányzati projektek megvalósításának fontosságát, amely részben magyar, részben szerbiai támogatásokból vihető végig.
A tagság száma az elmúlt négy évben 27 százalékkal nőtt, ma összesen 11027 tagja van a pártnak, akik közül 87 százalék aktív korú, illetve 632 mérnök, orvos, jogász, közgazdász, feleannyi bölcsész, tanár, tanító, valamint 104 tudományos fokozattal rendelkező VMSZ-es van. A pártelnök visszautasította azt a vádat, miszerint a Vajdasági Magyar Szövetség tagsága nem éri el az értelmiségi szintet.
Pásztor István beszámolójának végén a párt mögött álló választások eredményeit összegezte, kiemelve a legfontosabb sikereket, a köztársasági-, tartományi- és önkormányzati választásokon aratott győzelmeket, illetve a Magyar Nemzeti Tanács összetételét.
Az elnöki beszámoló után felszólalt Deli Andor, az Európa Parlament képviselője, aki annak jelentőségét hangsúlyozta, hogy immár a vajdasági magyar kisebbség érdekeit és Szerbia eurointegrációját is belülről tudja támogatni képviselőként.
Semmiféle válság nincs a Vajdasági Magyar Szövetségben – mondta Dudás Károly a VMSZ körül egy hete kirobbanó hírek kapcsán. Csupán problémák vannak, amelyeket párbeszéd útján old meg a párt – emelte ki Dudás. Bunford Tivadar ugyanakkor kijelentette: a VMSZ-nek van válasza a kivándorlás okozta problémákra, a munkahelyteremtésre és a fiatalok jövőjének itthoni biztosítására.
A párt tisztségviselőinek meglátása szerint jelentős aránytalanságok jellemzik a községi és körzeti küldöttek meg tagok számát, ezért módosították a VMSZ Alapszabályát, így például ezentúl megnő a Közgyűlés létszáma: az eddigi 295 fő helyett 350 tagú lesz a Közgyűlés, de a Tanács és az Elnökség létszáma is nő majd. Intézőbizottság alapítását is indítványozták, amely egyfajta döntésvégrehajtó testületként fog működni. Az Alapszabály-módosítás egyik oka a párt decentralizációja volt – ismertette dr. Varga László.
Pásztor István elnökjelölti programbeszédében hangsúlyozta: nyitott pártnak képzeli el a jövőben a VMSZ-t, amely nyitott lesz azok számára is, akik nem kívánnak párttagok lenni, de közösen szeretnék megfogalmazni a problémákat és megkeresni a megoldásokat. A VMSZ-nek néppárti jellegű polgári értékeket felmutató pártnak kell lennie – mondta Pásztor. A pártelnök és elnökjelölt szerint a kevésszámú magyarság számára nem jó megoldás a kisebbségek több pártba való besorolása, a határon túli közösségek pártpolitikai pluralitásának következményeivel szembesülni kell.
A VMSZ az elkövetkező négy évben országos szinten a parlamenti többség része kíván maradni, betartja a koalíciós megállapodást. „Elkötelezettek vagyunk abban, hogy Szerbia átalakításában szerepet vállaljunk súlyunkhoz és erőnkhöz képest” – mondta Pásztor. A kisebbségi akcióterv, a nemzeti tanácsok és a részarányos foglalkoztatás ügyében aktív partneri pozícióba kíván kerülni a párt, valamint sürgeti ezen ügyek megoldását. Tartományi szempontból talán soha nem volt összetettebb és nehezebb Újvidéken politizálni – mondta Pásztor, majd hozzátette: a vajdasági autonómia ügyében mindig is elkötelezett volt a párt, de önerőből ezt nem tudják elérni. Reményei szerint a hamarosan esedékes választásokkor sikerül ismét jó helyzetbe kerülni a tartományban. Szavai szerint a VMSZ önkormányzati politizálása megpróbál megfelelni a polgárok elvárásainak. Az önkormányzati politizálás fel fog értékelődni a jövőben – jelentette ki Pásztor István, aki szerint Szabadkától Keveváráig azt látjuk, hogy óriási erőkkel küzdenek.
Pásztor István felszólította a Magyar Nemzeti Tanácsot, hogy minél hamarabb alakítsa ki az érdemi munka megkezdéséhez szükséges kereteket. „A működéssel kapcsolatos finomhangolás fejeződjön be, életbe vágóan fontosnak tartom, hogy a munka elkezdődjön” – mondta Pásztor. Hangsúlyozta: az MNT-nek a feladatokkal, a programban megvalósítható munkával kell foglalkoznia: az ösztöndíjprogrammal, a májusban elkészülő Európa Kollégiummal, az ifjúsági stratégia megfogalmazásával.
Mint elhangzott, a hazai támogatások helyett hamarosan az életszerű problémák megoldásához jelentős magyarországi támogatáshoz fog jutni a párt. „Ez a lehetőség megerősíthet bennünket abban, hogy jelentős előrelépést tegyünk az egzisztenciális és szociális ügyek megoldásában” – fogalmazott Pásztor István, aki a gazdasági fejlesztés akciótervének elkészültét is bejelentette.
A programbeszédet követően a felszólalók többsége egyetértését fejezte ki a kitűzött célokkal szemben. Józsa László szerint a VMSZ vasárnap kiadott közleményének hangsúlyait ma megerősítette Pásztor, mindez pedig egy új társadalmi konszenzus megkezdését jelentheti.
Basity Gréta
Nincs hozzászólás. Legyen az első!