Emlékezetes, méltóságteljesen ünnepség keretében leplezték le a zombori születésű Schweidel József honvédtábornok, aradi vértanú mellszobrát a Magyar Polgári Kaszinó udvarán.
Rég nem telt meg ennyire a Kaszinó nagyterme, s akik nem fértek be, az előcsarnokból kísérték figyelemmel az ünnepi műsort, amellyel az intézmény megemlékezett az 1848/49-es forradalomról és szabadságharcról, továbbá azok kiemelkedő személyiségéről, Schweidel József honvédtábornokról. Az alkalmi műsor keretében megemlékeztek arról is, hogy 150 évvel ezelőtt, húsvét másnapján jegyezték be hivatalosan az akkor már öt éve működő Magyar Polgári Kaszinót.
Számos hazai és anyaországi intézmény képviseltette magát a jeles eseményen. A nemzettörténeti és helytörténeti eseményeket dr. Karcher Erzsébet elnök idézte fel, majd Plank Zoltán, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja tolmácsolta Orbán Viktor miniszterelnök idei március 15-ei üzenetét. Az egybegyűltekhez beszédet intézet Palkovics László oktatásért felelős államtitkár is, kiemelve az anyaország azon törekvését, hogy felsőoktatási intézményekben is lehetővé tegye a határon túli magyarság számára az anyanyelvű továbbtanulást. Ennek ékes bizonyítéka a Pécsi Tudományegyetem Egészségügyi Karának tavaly ősszel megnyílt zombori, kihelyezett tagozata.
A zenés-irodalmi összeállításban valamennyi korosztály tagjai felléptek, annak bizonyságaként, hogy a múltra jövő épül, és a nyugat-bácskai magyarság még a jelenlegi, igencsak lehangoló állapotban sem adja fel önazonosságát és megmaradásba vetett hitét.
Az előcsarnokban a Schweidel-kultuszt bemutató dokumentumkiállítás nyílt, továbbá a Kaszinó az 1905-ben felavatott és 1918-ban megsemmisített, egész alakos Schweidel-szobor leleplezésének emlékére megjelentetett kiadvány mintájára gazdagon illusztrált emlékfüzetet adott ki, ebben felidézve a múltat és megjelenítve a jelent, vagyis az új szobor történetét. Ezt minden jelenlévő emlékként megkapta.
Az est fénypontja mindenképp a mellszobor leleplezése volt. Mrákovits Péter zombori szobrászművész alkotásáról dr. Karcher Erzsébet elnök és Rezicska Károly, a műemlékvédő és hagyományápoló szakkör vezetője vonta le a leplet, majd ft. Drobina Gábor, a Szentháromság plébániatemplom káplánja megáldotta a hermát. Mint azt Rezicska Károly beszédében elmondta, Zomborban már állt Schweidel-szobor, s most, 99 évvel annak eltávolítása után újra látható az aradi vértanú bronzba öntött képmása a Kaszinó udvarán. A hangulat elmélyítéséhez nagyban hozzájárult Csizmadia Anna, Junior Prima Díjas népdalénekesnő éneke.
A szobornál számos hazai és anyaországi képviselet helyezte el koszorúját, mégpedig: a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériumának, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának, a Magyar Nemzeti Tanácsnak, Baja Város önkormányzatának, Zombor önkormányzatának, a Rákóczi Szövetség bajai szervezetének, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetségnek, a Magyar Polgári Kaszinónak, a műemlékvédő és hagyományápoló szakkörnek, a Szent István Egyetemnek, a Szent István Egyetem zentai konzultációs központjának, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének, a Vajdasági Magyar Szövetségnek, a bácskertesi Petőfi Sándor Művelődési Egyesületnek a képviselői, továbbá Ikotity István bajai országgyűlési képviselő.
A Kaszinó épületének elsődleges felújítási, illetve átépítési tervében már szereplő szobor felállítását, ahogyan az összes többi elvégzett munkát, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.
F. Cirkl Zsuzsa



Nincs hozzászólás. Legyen az első!