Vajdaságban változatlan a helyzet: továbbra is vontatottan oldják meg az ivóvízproblémát. Nincs megfelelő technológia, ezért a víz nem az elvárt minőségű, hangzott el az Újvidéki Egyetem Természettudományi-matematikai Karán tartott, a víz minőségével foglalkozó tanácskozáson.
Srđan Rončević, az egyetemi kar tanára fejtette ki a fentieket, és azt is elmondta, hogy a legrosszabb a helyzet Bánátban. Ott sok helyütt sárga a víz, számos szerves anyag és arzén szennyezi. Nincs megfelelő technológia a tisztításra.
Bácska északi és nyugati részén sem jobb a helyzet, csak az újvidékiek isznak kiváló minőségű vizet, tartományi viszonylatban viszont nagyon sok a tennivaló. A szennyvíznek is csupán 10 százalékát tisztítják – mutatott rá Rončević.
Az újvidéki Természettudományi-matematikai Karon már 35 éve ténykedik az a szakértői csoport, amely ezzel a témakörrel foglalkozik.
Milica Pavkov Hrvojević, a kar dékánja részletezte, hogy több laboratóriumuk is van, és ezek igyekeznek ellátni a kellő ismeretekkel a cégeket, vagyis az ipari tényezőket. (RTV)
Egészségünket a legnagyobb mértékben a vízvezeték klórral való fertőtlenítésekor keletkező ún. trihalogénmetán vegyületek (THM) károsítják, amelyek rákkeltő hatásúak. Tehát a föld gyomrában található rossz minőségű víz megtisztítható ugyan a közművekben, de a csővezetékbe jutva újra "elromlik". Ivóvizet mi magunk vagyunk kénytelenek előállítani a háztartásunkban drága szűrőberendezéssel vagy pedig palackozott vizet kell vásárolnunk (ami klórmentes).