Vajdaság
Magyarkanizsa: Mentálhigiénés támogatás falugondnokoknak
Betűméret:             

A falugondnoki munkában való kiégés elkerülése érdekében lelkigyakorlaton vettek részt a vajdasági falugondnokok. Az öt alkalmas képzés negyedik állomását a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban rendezték meg, ahova összesen 20 falugondnok érkezett.

A falugondnokok munkája nem egyszerű. Az idősebb lakosság széleskörű ellátására szakosodtak, napi szinten több személlyel is foglalkozniuk kell. Ebbe beletartozik a személyszállítás, a bevásárlás, sz ügyintézés és valamilyen szinten a lélekápolás is. Mindez összességében a munkától való kiégést vonhatja maga után. Ennek megelőzésére tartanak lelkigyakorlatokat a falugondnokoknak többek között Magyarkanizsán is. A résztvevő 20 falugondnok közé tartozik Papp Árpád is, aki már négy éve van ebben a munkakörben. Elmondása szerint hasznosnak találja az ilyen jellegű előadásokat.

- Minden nap találkozok nehéz sorsú emberekkel és ez persze minket is, falugondnokokat is igénybe vesz. Nagyon jónak találom ezt a képzést, mert egy hétköznapi ember nem tudja, hogy kell ezeket a helyzeteket kezelni és a képzések során legalább betekintést kaphatunk abba, hogy egy segítségnyújtó embernek hogyan is kellene hozzáállni ezekhez a dolgokhoz – mesélte Árpád.

Mentálhigiénés szakember nyújtott ebben segítséget a falugondnokoknak, méghozzá Mihók Barbara, aki a szegedi Talentum Alapítványtól érkezett, és gyakorlatokon keresztül is próbált útmutatást nyújtani a falugondnoki munkához.

- Ez a képzés a falugondnokoknak nem csak egy előadásról szól, hanem ez a segítők segítése elv alapján zajlik. Mentálhigiénés támogatást nyújtunk, pszichoedukáció, készségfejlesztés szinten a jelenlévőknek, ami tulajdonképpen az ő lelki állapotuk fenntartását szolgálja. Ebben nyújt segítséget elsősorban ez a képzés – nyilatkozta Mihók Barbara.

A képzést a Caritas Szabadkai Egyházmegye hívta életre, és Ric Gábor, az intézmény igazgatója elmondta, hogy a magyarkanizsai, negyedik képzés célja azon módszerek elsajátítása volt, melyek révén megakadályozható a kiégés a falugondnoki munka során.

- Minden segítő szakmában előbb-utóbb eljutnak a munkatársak oda, hogy kiégnek. Ez a kiégés egy olyan lelki állapot, amikor már a falugondnok nem képes olyan szinten átérezni a segített problémáját, ahogyan kellene és gyakorlatilag elveszíti az empátiáját a felhasználó iránt, ami miatt egy hosszan tartó fáradtságot érez. Ahhoz, hogy ezt ki tudjuk kerülni, amiatt vannak ezek az előadások, amivel őket óvjuk ettől a kiégéstől – tette hozzá az intézmény vezetője.

A képzést Caritas Szabadkai Egyházmegye mellett a szabadkai CMH iroda segítette.

Bartok Zsófia
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Kisebb tornádó volt Óbecsénél - illusztráció
2025. ÁPRILIS 18.
[ 20:23 ]
Az Újvidéki Jogi Kar 2025. május 5-én folytatja az összes oktatási tevékenységet – így döntött ma a kar Oktatási-Tudományos Tanácsa. Az Újvidéki Egyetem Jogi Karának hivatalos honlapján megjelent közlemény szerint a ma megtartott ülésen az Oktatási-Tudományos Tanács 18 szavazattal mellette, nulla ellenében és két...
2025. ÁPRILIS 17.
[ 18:56 ]
Békésen ért véget az a tiltakozás, amelyet egyetemisták és civilek szerveztek csütörtökön a vajdasági képviselőház épülete előtt, az ülés ideje alatt. A résztvevők a megmozdulás végén néma főhajtással emlékeztek meg az újvidéki vasútállomáson történt tragédia áldozatairól, majd szétszéledtek. A...
2025. ÁPRILIS 17.
[ 15:46 ]
Az újvidéki blokádot tartó egyetemisták ma a vajdasági képviselőház épülete előtt gyűltek össze, nem sokkal a tartományi parlament ülésének kezdete előtt. Az épületnél teljes rohamfelszerelésbe öltözött rendőrök kordona állt. A diákok és az őket támogató polgárok egy része eljutott az épület hátsó...
2025. ÁPRILIS 17.
[ 10:41 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó