A nemzetek közötti viszonyok és a kisebbségek jogainak érvényesítése terén Szerbia sokat fejlődött, de van még tennivaló. Fontos, hogy az önkormányzatokban jól működjenek az illetékes tanácsok - hangsúlyozta Miladin Nešić, Topolya község polgári jogvédője, a Szerbiai Ombudsmanok Egyesületének elnöke a Topolyán megtartott szakmai tanácskozáson.
A nemzetek közötti viszonyok és a kisebbségi jogok előmozdításával megbízott tanácsok munkájának témaköréről tartottak konferenciát Topolyán. Egeresi Sándor, a Tartományi Regionális Fejlesztési, Régióközi Együttműködési és Helyi Önkormányzati Titkárság titkárhelyettese az elmondta, hogy a vajdasági községekben többnyire megalakították az ilyen tanácsokat, de nem mindenhol működnek hatékonyan. Az utóbbi években a helyzet pozitív értelemben változott, jelentősen csökkent a nemzeti alapon történő incidensek száma Vajdaságban. Ezek a tanácsoknak a munkáját törvény is szabályozza és akadnak tartalmak és feladatok, melyekkel ki lehet bővíteni a tevékenységüket.
Egeresi elmondta, hogy Vajdaság-szerte kerekasztalok voltak, ahol a nemzetek közötti viszonyokkal foglalkozó tanácsoknak a működésével kapcsolatban folytattak eszmecserét a helyi vezetőkkel és az ombudsmanokkal. A tanácsok helyenként csak formálisan léteznek. Ez azt is jelenti, hogy évente esetleg egy vagy két ülés tartanak, ebben merül ki a tevékenységül. Vannak viszont olyan önkormányzatok, ahol konkrét programokkal állnak elő, akár az önkormányzatok döntéshozatalában is aktív szerepet vállalnak.
Európa felé tartunk ez az európaiság azt is jelenti, hogy a Szerbiának és Vajdaságnak is alapvető érdeke, hogy az itt élő nemzeti közösségek egyenrangúak legyenek. Ebben a tekintetben meg kell tenni mindent annak érdekében, hogy ez a kérdés ne legyen tabu téma a mindennapi életben és nyíltan és őszintén beszéljünk mindazokról a kérdésekről, amelyek a nemzeti közösség helyzetét illetik. A harcot, amelyet a különböző extrém elferdülések irányában tettünk és teszünk, hatékonyan kell végezni. Az állami szervek, a tartományi szervek és az önkormányzati szervek együttes munkája lehet hatékony ebben a tekintetben – emelte még ki Egeresi.
A konferencián Širkova Anikó, a tartományi helyettes polgári jogvédő elmondta, hogy az egyik kötelezettsége a jövőben a tartományi ombudsmannak az lesz, hogy azokat az önkormányzatokat, ahol még nincsenek ilyen tanácsok, meggyőzze arról, hogy ennek a tanácsnak a munkája igenis hasznos lehet.
A szakmai konferencián Snežana Ilić, a Civil Társadalom-fejlesztési Központ (CRCD) igazgatónője a kisebbségi jogok gyakorlásáról, Miladin Nešić, topolyai községi jogvédő pedig a helyi ombudsmanok tapasztalatairól számolt be a kisebbségi jogok gyakorlásának a tükrében. Nešić elmondta, hogy az ilyen tanácskozásokon, konferenciákon szeretnénk elérni azt, hogy egyes intézmények, szervezetek, hatékonyabban dolgozzanak, hogy minél kevesebb probléma legyen ezen a téren.
Szedlár Péter, a községi közigazgatás főosztályvezetője nyitotta meg házigazdaként a rendezvényt. A szakmai találkozót, melyen ombudsmanok, községi tanácsosok, civil szervezetek képviselői, polgári jogvédők vettek rész, a Szerbiai Ombudsmanok Egyesülete szervezte a tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi – nemzeti közösségi titkárság támogatásával.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!