Nyugat- és Dél-Bácskában, illetve Dél-Bánátban a legkevesebb a magyar diák. Hogy a törvényben előírt 15 főnél kisebb létszámmal is megnyílhasson egy-egy tagozat, ahhoz a Magyar Nemzeti Tanács és a tartományi oktatási titkárság jóváhagyása szükséges. Az MNT pénteki ülésén 17 általános iskola erre vonatkozó kérvényét hagyta jóvá, de emellett még több oktatással kapcsolatos kérdés is a tanács tagjai elé került. Ezekről kérdeztük Jerasz Anikót, az MNT végrehajtó bizottságának az elnökét.
- A Magyar Nemzeti Tanács mindig arra törekszik, hogy ezeket a tagozatokat pozitív elbírálásban részesítse, illetve hogy azok a tagozatok, amelyek eddig önállóan működtek, azok továbbra is önállóak legyenek. Ahol pedig erre már nem volt mód, mert kombinált vagy összevont tagozatban folyt a tanítás az alsó osztályokban, ott az elsősök esetében is kombinált tagozatokat javasolunk – mondta Jerasz Anikó, az MNT végrehajtó bizottságának az elnöke.
- Gyakran látogat Szerbiába a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége és takarékoskodásra szólítja fel a kormányt. Ez vonatkozik az oktatásra is. Ez okozott-e már problémát?
- 2018 októberétől 2019 áprilisáig minden önkormányzatnak meg kellett hoznia az általános iskolák-, illetve az iskoláskor előtti intézmények hálózatának tervét. Ezeket az MNT-nek is véleményeznie kellett. Láthattuk azt, hogy kettő kivételével mindegyik önkormányzat arra törekedett, hogy a meglévő intézményeit maradéktalanul megtartsa. Most pedig az a feladat, hogy ezeknek az általános iskoláknak az osztályait diákokkal feltöltsük.
- Hány olyan tagozat lesz, ahol nem lesz 15 diák az osztályokban?
- Egyelőre a hivatalunkba 17 általános iskola kérelme érkezett be. Ezeket a kérelmeket a tartományi oktatási titkárság küldi át hozzánk. A válaszunkat a titkársághoz küldjük, amely azután ezt saját véleményével továbbítja az iskolának. A 17 kérelem 18 elsős tagozat jóváhagyására vonatkozott, ugyanis egy iskola a központi és a kihelyezett épületre is elküldte kérelmét. Ezek az oktatási intézmények a doroszlói, gombosi, torontálvásárhelyi, székelykevei, gunarasi, tiszakálmánfalvi, bezdáni, temerini, bácskertesi, padéi, szajáni és kisoroszi általános iskola, továbbá a pancsovai Testvériség-egység, az újvidéki József Attila, a nagybecskereki Szervó Mihály, a szabadkai Ivan Goran Kovačić és az óbecsei Zdravko Gložanski Általános Iskola. Ezek mellett már érkeztek újabb kérelmek is, amelyek még nem kerültek a végrehajtó bizottság elé.
- A pénteki MNT ülésen módosították a demonstrátori ösztöndíjprogramról és a Várady Kiválósági Ösztöndíjprogramról szóló határozatokat is. Mik a főbb változások?
- Ösztönözni szeretnénk az egyetemistákat, hogy vállaljanak demonstrátori szerepet, erre vonatkoznak a változtatások. Az egyik változás, hogy a továbbiakban nem lesz kitétel és követelmény a 8-as átlag és a 48 kreditpont. Ezt 37-re csökkentjük. A nehezebbnek számító egyetemi karokon tanulók miatt hoztuk meg ezeket a döntéseket. A másik módosítás, hogy a demonstrátori pályázatot szeptember közepe helyett már július 15-én megjelentetjük. Az volt ugyanis a vélemény, hogy az elsőéveseknek már az iratkozási időszakban segítségre van szükségük, s addigra ki kell választani a demonstrátorokat, hogy felkarolhassák az ösztöndíjasainkat. A korábbi 30 eurós demonstrátori ösztöndíjat ugyanakkor 70 euróra emeljük.
- Mik a változások a Várady kiválósági ösztöndíjprogram esetében?
- A Várady Kiválósági Ösztöndíj 2013-ban indult útjára. A 2013 és 2016 közti időszakban a mesteri és doktori képzésre járó fiataloknak egy pályázat jelent meg. Ezt 2016-ban már kettéválasztottuk, és azóta külön pályázatok jelennek meg a számukra. Most viszont a doktori képzésre járók számára megjelenő pályázat kiírását módosítjuk. Eddig csak az első és második évre járó doktoranduszok tudtak jelentkezni a pályázatra, de igény mutatkozott, hogy a teljes képzés alatt legyen a számukra támogatás. Ez azt jelenti, hogy az első három évben a doktoranduszok meg tudják pályázni a Várady Kiválósági Ösztöndíjat és minden bizonnyal meg is fogják kapni.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!