A közelgő Szent István napjához kapcsolódva, Mindennapi kenyerünk címmel új, szemléltető kiállítás nyílt a magyarkanizsai Dobó Tihamér Képtárban, amely az egykor az aratásnál és a kenyérsütésél használt eszközökből és fotókból állt össze. A kiállítás anyaga, vagyis a fotók és a tárgyak mintegy 20 községbeli polgár segítségével gyűlt össze és ezáltal szemlélteti, hogyan arattak egykor és hogyan is készült a kenyér.
A tárlat fényképeit tandari Erzsébet és Kovács Mária biztosította a képtárnak az újonnan megnyílt kiállításra. Kovács Mária gyermekkorában maga is részt vett a búza aratásában. Elmondta, mindig szívesen emlékszik vissza azokra az időkre, és a képekkel az egykori munka és az aratás nehézségét szeretné éreztetni a nézővel.
- Mindig 18 kévét kellett egy harhéba tenni, annyi kellett egy keresztbe, vagy annak a dupláját, hogy ha két, vagy három keresztet tettek. Nagyon nehéz munka volt. A testvérem, aki utánam született, ő a nagy gereblyét húzta, hogy felkaparja a tarlón elszóródott búza kalászokat és utána azt is bekötötték és a kereszt tövében elhelyezték. Tehát részesei voltunk az aratásnak mindig, gyerekkorunkban is – mesélte Kovács Mária, aki hozzátette, a kiállítást főként a mai fiatalságnak ajánlja, azért, hogy ezáltal betekintést nyerjenek abba, hogy milyen nehéz is volt egykor a földművesek dolga, és hogy meg kellett dolgozni azért, hogy kenyér kerüljön az asztalra.
A tárlatot magát Muhi Zsuzsanna, a képtár vezetője állította össze, aki kiemelte, az aratás mellett a kenyérsütést is szerették volna korhűen bemutatni.
- A kenyérsütés az egy olyan esemény volt valamikor régen, ami minden háznál jelen volt, így mindenhol voltak ehhez kapcsolódó tárgyak. Mi ezeket gyűjtöttük össze a községbeliek segítségével, és a képtárban ezekből rendeztünk be egy szobát, ami a múlt korát idézi ezzel elő – hangsúlyozta a képtár vezetője.
A kiállítást az érdeklődők augusztus 28-ig láthatják a magyarkanizsai Dobó Tihamér Képtárban.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!