A Felnőttképzők Regionális Hálózata, a FERHA hiánypótló képzést hirdet Vajdaságban. A Nemzeti Művelődési Intézet akkreditált, szakkörvezetői képzése elsősorban a már tevékenykedő szakkörvezetők számára nyújt új szakmai lehetőséget és kihívást. Keszég Anettet, a FERHA munkatársát kérdeztük a részletekről.
- A Nemzeti Művelődési Intézet egy ingyenes akkreditált képzést indít Magyarkanizsán a FERHA Felnőttképzők Regionális Hálózata által. Ez a szakkörvezetés szakmai és módszertani képzése, ami szakmai kihívás és fejlődési lehetőség is mindazoknak, akik a szakkörvezetésben érdekeltek. Ezt ajánljuk mindazoknak, akik már részesei a programnak, s azoknak is, akik csak barátkoznak vele. A szakkörvezető feladata a csoportok vezetése, azok irányítása és természetesen a különböző kézműves fortélyok megtanítása. A képzés célja tehát szakemberek képzése. A csoport létszáma korlátozott, ezért igyekezni kell a jelentkezéssel az érdeklődőknek. A jelentkezés egyetlen feltétele a legalább középiskolai végzettség.
Többféle szakkör is létezik. Gondolom ezek közül lehet választani, hogy ki milyen kézműves munka vezetését tanulja meg.
- Így van. Több szakkor vezetése is lehetséges lesz ezen képzés után. Tiszteletdíjas szakkörvezetői lehetőséget is biztosítunk a későbbiekben a jelentkezőnek, de természetesen választhat is, hogy például gyertyaöntés, vesszőfonás vagy más érdekli. Az idei évben módszertani képzésre lesz lehetőségünk itt Vajdaságban, ami tulajdonképpen egy háromalkalmas, nyolcórás elfoglaltságot jelent, a többi rész pedig online és egyéni felkészülés alapján zajlik majd. A második része szakmai, az várhatóan a jövő évben valósul meg, ami a Hagyományok Háza szervezésében jelenik majd meg itt, nálunk Vajdaságban. Akkor tudunk majd beszámolni arról, hogy pontosan mely szakköri képzésekre tudnak jelentkezni az érdeklődők.
A tantermi képzésekre hol kerül sor?
- A három alkalommal a tantermi képzésen Magyarkanizsán, a Cnesában vehetnek részt az érdeklődők. Az első nyolcórás alkalmon a csoport szervezését, a csoportok mibenlétét, kialakítását tanulhatják meg. A második részben konkrétan a módszertan lesz a téma, ami egy kicsit már pedagógia is, hogy hogyan bánjunk a csoporttal, hogyan alakítsuk ki a működési dinamikát... A harmadik rész a kiállítás megvalósításának szervezésére irányul, tehát hogyan szervezzünk kiállítást, mire kell odafigyelnünk, hogyan kell ezt profi módon megcsinálni.
Bárhonnan jelentkezhetnek, Vajdaság más községeiből is?
- Igen, a felhívás a teljes Vajdaságra értendő. Nemcsak szakkörösöknek szól és azoknak, akik a 2022-es és a korábbi programban részt vettek, hanem akik tervezik, érdekeltek ebben a kézműves szférában bármilyen szakma iránt. Korosztálytól függetlenül bátorítok minden kedves érdeklődőt, hogy jelentkezzenek. A képzés teljesen ingyenes. Ez most egy nagyon jó lehetőség, s jó, hogy két részben tudják teljesíteni a hallgatók. Kétszer 60 órás képzés ez, összesen 120 óra, s ezért nem terheli le annyira a szervezőket. Először a módszertani részt lehet lehallgatni, utána pedig a szakmai részt. A módszertani képzés vizsgával zárul, amelynek elkészítése kiscsoportban, 2-3 fő részvételével is történhet. Az elismervény, amit a képzés végén kapnak a résztvevők a szakkörön belül is biztosít egy szakkörvezetői pozíciót, ami honoráris is lehet, s ezen felül még a magyarországi nyitást is megemlíteném, hiszen Magyarországon ez egy elismert képzés, illetve képzettség, amit ezzel a képzéssel nyer a hallgató. Csoportokat vezethet, intézményben munkálkodhat, tehát ez egy kiváló lehetőség arra, hogy itt nálunk Vajdaságban ezt a képzést elvégezzék teljesen ingyenesen.
További tájékoztatás és jelentkezés Keszég Anettól kapható a 063/545-293-as telefonszámon és az anett@cnesa.rs e-mail címen.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!