A szabadkai gazdák ma egyórás tiltakozó felvonulást szerveztek, amelyben mintegy harminc traktor vett részt. A kisboszniai, tavankúti, mérgesi, verušići, nagyfényi és györgyéni állattenyésztők és földművesek mezőgazdasági gépekkel érkeztek Szabadka központjába, ahol a Strossmayer utcában parkoltak le, és azt tervezik, hogy csütörtökig maradnak ott.
Miroslav Matković, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Szövetségének elnöke elmagyarázta: a gazdák azért vonultak az utcára, mert a szerb kormány tegnapi tárgyalásuk során az összes követelésüket elutasította.
Emlékeztetett arra, hogy Ana Brnabić szerb kormányfő másfél óra után távozott az ülésről.
„Egyáltalán nem voltak megértők velünk. Úgy tettek, mintha a mi problémánk nem az ő problémájuk lenne”, mondta Matković, aki mint fogalmazott: a szerb kormányban azt mondták, hogy jelenleg nem tudnak mit tenni, de jövőre már igen, és legyünk türelmesek.
„A kormányfő, amikor ott ültünk tegnap, elkezdett különválasztani bennünket földművesekre és állattenyésztőkre. Miért választanak szét most, amikor mindannyian bajban vagyunk? Ez Szerbia és a szerb parasztok túlélését szolgálja”, fogalmazott Matković.
Hozzátette, a gazdák továbbra is Brnabićhoz fordulnak a gondjaikkal, és minden kérésüket a szerb kormánynak továbbítják. Stevan Bakić szabadkai polgármesternek nem küldtek átiratot, de ha szeretné őket fogadni és meghallgatni, akkor nagyon szívesen elmondják neki is a problémáikat.
„Csütörtökig maradunk itt. Ha az elnök vagy a kormányfő nem írja alá a követeléseinket, akkor készen állunk arra, hogy pénteken traktorokkal induljunk Belgrádba, mint ahogy az összes többi szerbiai egyesület is Belgrádba indul majd”, tette hozzá Matković.
Marko Peić Tukuljac, a szarvasmarhák tenyésztésével és fejőstehenekkel foglalkozó gazda szerint ezek a problémák nem tegnap kezdődtek, már több éve fennállnak, és folyamatosan küzdenek a tej áráért.
„Egy hónapja kaptunk egy új árjegyzéket, amely 43 dinárban állapította meg a tej alapárát, ehhez jön hozzá a járulék, meg az egyebek. Nálunk 70 dinár körül volt a tej ára. Most kaptunk egy újabb árjegyzéket, amely egy hónapra szól, és ami 2 dinár 10 parával csökkentette az alapárat, ők pedig nyugodtan mondhatják azt, hogy nem kell tej, ha akarjuk, akkor adjuk 39 dinárért. Az államnak be kell avatkoznia, és leállítania a tej ilyen mértékű behozatalát. Annyi a tejpor, hogy az emberek nem is tudják, mit fogyasztanak. A 2,8 százalékos zsírtartalmú tej ára a boltokban most 131, ebből a tejből kivonták a tejzsírt, és mennyi mindent készítenek még 100 literből, sajtot, tejfölt, hogy ne soroljam. Tehát az államnak megálljt kell parancsolnia, és biztosítania kell a termelőknek, hogy a tej ára 78 dinár plusz forgalmi adó legyen, és hogy ne legyen ennél olcsóbb”, magyarázta Peić Tukuljac.
Vinko Stantić földműves és szarvasmarha-tenyésztő szerint mindenki bajban van, és nemcsak a gazdákat, hanem az embereket is becsapták.
„A polgárokat, akik kenyeret, kiflit és egyéb dolgokat vásárolnak. Tavaly 36 dinár volt a gabona ára, az állam 40 dinárért adta el, idén pedig a gabona jelenlegi ára 20 dinár, egy kenyér viszont 95 dinárba, egy kifli 50 dinárba kerül. Amit behoznak tejet, az szemét, a mi termelésünket pedig megszüntetik. Nem is megszüntetik, hanem megfojtják, el fogunk tűnni. Egyszerűen oda jutunk, hogy hamarosan már csak állatkertben fogunk teheneket látni”, mondta Stantić.
Hangsúlyozta, hogy a termeléssel foglalkozó gazdák többnyire veszteségesek, neki 140 ezer dinárra van szüksége ahhoz, hogy 15 napra biztosítsa az állatok számára a takarmányt. (Beta, Danas)



Nincs hozzászólás. Legyen az első!