45 éves a Tanyaszínház. Amíg a társulat az idei bemutatóra készül Kavillón, közben Szabadkán, a Magyar Nemzeti Tanács pénteki ülésén fontos döntés született a színház sorsáról, miszerint a jövőben alapítványként, s nem civil szervezetként működnek majd tovább. Az intézményesüléstől azt várják, hogy biztosabb legyen a működésük és fennmaradásuk, hangzott el az MNT ülésén.
A 45 éves Tanyaszínház annyira fontos a délvidéki magyarság számára, mint az itt található kőszínházak, mondta Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.
- A Tanyaszínház állandó otthonra lelt a kavillói komplexumban, ahol a színészek és a színésztanoncok felkészülhetnek, próbálhatják a darabokat, ugyanakkor a komplexum épületfenntartási és logisztikai kérdések zömét zúdítja az egyesületként működő társulatra.
Fremond Árpád felhívta a figyelmet arra, hogy körülöttünk minden változik, amihez alkalmazkodni kell.
- A változás nem kerülte el a közönség igényeit sem, így mára egyértelműen leszögezhető: a közösség és közönség igényeit csakis a Tanyaszínház intézményesülésével lehet immár kielégíteni. Ezért 2021-ben megindultak az első tárgyalások, melyek során az intézményesülés valamennyi koncepciója megvitatásra került. A tárgyalások 2023 tavaszán váltak intenzívebbé, és ezek eredménye lett a testület elé most kerülő alapítványi koncepció. Ennek értelmében a létező Tanyaszínház Egyesület mellett most létrejöhet a Vajdasági Tanyaszínház Alapítvány, melynek alapítója az egyesület mellett értelemszerűen a Magyar Nemzeti Tanács lenne, továbbá Topolya község, hiszen Topolya község területén található a kavillói épületkomplexum, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség. Az alapítványt egy öttagú igazgatóbizottság fogja irányítani, melyben a színházi és művelődési élet szakemberei mellett közgazdászok, menedzserek és jogászok kapnak majd a jövőben helyet – ismertette az MNT elnöke.
A jelenleg civil szervezetként működő Tanyaszínház mára már túlnőtt önmagán és átszervezésre szorul, mondta Hugyik Richárd, aki az MNT-t képviseli majd a Tanyaszínház Alapítvány igazgatóbizottságában.
- Az idén 45 éves Tanyaszínház továbbélésének és a Kavillón épült ingatlankomplexum folyamatos használatának tartós megoldása a Vajdasági Tanyaszínház Alapítvány létrehozása. Az elmúlt 45 évben nemcsak a kistelepüléseket célozták meg a színészek, előadásaikat gyakran játszották a városokban, de az sem volt ritka, hogy az előadás nem kelt át a Tiszán, a bánáti falvakon nem vonult végig a traktor-vontatta utánfutó, ugyanakkor a Magyar Nemzeti Tanács a bánáti tájolást külön programmal támogatja. Most tulajdonképpen civil szervezetként működik a Tanyaszínház, és ez olyan terheket ró erre az önmagát teljesen kinőtt, és a vajdasági magyar kulturális, illetve kisebbségi társadalomba bele nőtt egyesületre, hogy az intézményesülési forma útjára kellett, hogy lépjen - fogalmazott Hugyik Richárd.
A Tanyaszínház fenntartásának biztosításában a Magyar Nemzeti Tanácsnak lesz meghatározó szerepe, mondta Sárközi István, az MNT végrehajtó bizottságának az elnöke, aki azt ígérte, hogy a jövőben a Magyar Nemzeti Tanács vállalja fel azt a garanciát, hogy pénzügyi keretet biztosít az alapítvány működéséhez, s úgy az épületkomplexum fenntartásához, mint a programköltségekhez.
- Sajnos az utóbbi években számos alkalommal az előadások nem tudtak eljutni olyan településekre, ahol a magyar közösségek nem tudták kigazdálkodni az előadás költségeit, így többek között a bánáti magyarlakta falvakban évekig elmaradtak az előadások, holott a Tanyaszínház elsődleges szerepe a színdarab bemutatása azon településeken, ahol év közben más színházi előadással nem találkozhatnak a helyi lakosok - hívta fel rá a figyelmet Jovánovics Péter, az MNT tagja.
Az intézményesüléssel a Tanyaszínház működése is korszerűsödhet, véli Lovas Ildikó, az MNT művelődési bizottságának az elnöke.
- A XXI. században a technikai, szakmai háttér, az összművészeti jelleg, a művészetek közötti átjárás, a generációs nyitottság nagyon fontos. Tehát a művészi szinkretizmus megjelenése a Tanyaszínház intézményesülésében, tartalmi szempontból legalább olyan fontos, mint formai szempontból az az óriási vállalás, amit a Magyar Nemzeti Tanács most megtesz az anyagi eszközök biztosításának a vállalásával.
Lovas Ildikó szerint, amit az alapítvány létrehozói magukra vállalnak, az az a felelősség lesz, hogy a tartalommeghatározást egyféle nyitottsággal végzik majd.
A Magyar Nemzeti Tanács ülésének napirendjén szerepelt a kiemelt jelentőségű gyermek- és ifjúsági rendezvények (valamint táborok) meghatározása és elfogadása is.
A rendezvények listája: Dudás Kálmán Nemzeti Vers- és Prózamondó Találkozó - Bácsfeketehegy, Kőketánc - Óbecse, Szólj, síp, szólj - Törökbecse, Vajdasági Magyar Óvodás Színjátszó Találkozó - Kishegyes, ÁMV - Szabadka, KMV, Kálmán Lajos Népmesemondó Verseny – Zenta, Bárka Evangelizációs Szavalóverseny - Ürményháza, Tinifesztivál - Temerin, Aranycitera - Szenttamás, Bácsfeketehegyi Gyermekszínházi Műhelytalálkozó, Cs. Simon István Vers- és Prózamondó Találkozó - Csóka, Himnusz és Szózat Szavalóverseny - Szabadka, Sulisztár - Tiszakálmánfalva, Szűcs Imre Gyermekvers- és Prózamondó Verseny - Udvarnok, Tini Csillag Művészeti Vetélkedő - Nagykikinda, Tóth Ferenc Vers- és Prózamondó Verseny – Topolya, Vajdasági Gyermek és Ifjúsági Szólótáncverseny - Szabadka, Zombori Tavaszi Szavalóverseny, 1956-os forradalom jugoszláv vonatkozásai - Szabadka, Kazinczy Szép Magyar Beszéd - Topolya, Szarvas Gábor Nyelvművelő és Helyesírási Verseny – Ada.
A táborok listája: Szép Szó Műhely, Batyu Tábor- Zentagunaras, Ifjúsági Etno Tábor, Gyermek- és Ifjúsági Néptánc Tábor - Kanizsamonostor, Vajdasági Magyar Amatőr- és Diákszínjátszók Tábora - Zenta, Nyári táborok - Bácskossuthfalva, Tücsök Népművészeti Tábor - Péterréve, Kisoroszi Népművészeti Tábor, Vadvirág Néptánc és Népzenei Tábor - Ada, Temerini Népzenei Tábor, Dél-bánáti Hagyományőrző, Közösségépítő, Népzenei és Néptánctábor, Juhász Népzenei Tábor - Tóthfalu, Ludasi Népzenei Tábor, Talentum Népzenei- és Néptánctábor - Horgos, Malomfesztivál alkotótáborok - Orom, VM4K nyári és téli táborai - Szabadka, Durmoló Téli Népzenei Tábor - Tóthfalu.
Az MNT ülésén módosították az MNT idei költségvetését is, mivel több pénz érkezett a tervezettnél. A Tanács bevételei 1 milliárd 269 millió 520 ezer dinárról 1 milliárd 314 millió 497 ezer dinárra módosulnak az alábbiakban felsorolt változások miatt: Vajdaság Autonóm Tartomány támogatása 25 millió 226 ezer dinárról 29 millió 209 ezer dinárra növekszik a 2023-as évre jóváhagyott többlettámogatásoknak köszönhetően. Az adományok és támogatások elnevezésű tétel 324 millió 758 ezer dinárról 362 millió 272 ezer dinárra emelkedik, amely az állandó működési költségek, a 2023-as évi Vajdasági Jogász Ösztöndíj Program, a 2023-as évi diplomahonosítás költségei visszatérítésének támogatása és a 2023-as évi szülőföld szeretetét erősítő osztálykirándulások támogatási összegének növekedéséből ered. A helyi önkormányzatok költségvetéseiből 10 millió 9 ezer dinár helyett 13 millió 489 ezer dinár érkezik. A bevételekben bekövetkezett változások arányában a programok területekre lebontott megvalósulásának terve is módosult, ismertették a költségvetési adatokat az MNT ülésén.



Ki lesz akkor a Tanyaszínház Intézményesülési Főcenzornője?
Pontosan.
Ez azt jelenti,hogy a vmsz hivatalosan is lenyelte a kultúra újabb falatkáját.