A helybeli II. Rákóczi Ferenc Magyar Művelődési Egyesület által, a kitelepített felvidéki magyarok emléknapja alkalmából megrendezett megemlékezésen a Himnusz elhangzása után Fehér Attila, a Rákóczi férfikórus művészeti vezetője mondott üdvözlő beszédet, majd pedig Mészáros Kiss Tibor, a Rákóczi Szövetség csókai Ifjúsági Szervezetének az elnöke beszélt a mintegy félmillió felvidéki magyart ért súlyos atrocitásokról.
A földrajz-történelem szakos tanár elmesélte, hogy a Beneš dekrétumok következtében 1947. április 12-én kezdődött és 1949 június 5-én ért véget az a szlovák-magyar lakosságcsere, amely során több mint 76 ezer magyart telepítettek ki a Csehszlovák Köztársaságból. Emellett mintegy 70 ezer magyart háborús bűnök elkövetésének a koholt vádjával deportáltak, 327 ezret „visszaszlovákosítottak“, 40 ezer férfit pedig munkaszolgálatra szállítottak el. A kitelepített és a deportált magyarok után 15700 ház maradt üresen és 160 ezer hold termőföld került a csehszlovák állam tulajdonába, mondta Mészáros Kiss Tibor.
Az ezt követő alkalmi művelődési műsorban a Rákóczi Szövetség helyi ifjúsági szervezetének a tagjai és a Rákóczi Férfikórus lépett fel.
A rendezvényt a Rákóczi Szövetség, Csóka Önkormányzata, a Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület és a Csókai Művelődési Oktatási Központ részesítette támogatásban.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!