A Hegyesi csata az 1848/49-es forradalom és szabadságharc utolsó győztes délvidéki csatája volt. 1887-ben emlékművet állítottak a csata helyszínén, amit azonban Trianon után leromboltak. Az eredeti mását 25 évvel ezelőtt a temetőben állították fel, most pedig egy emléktáblát is felavattak a templomkertben.
A kishegyesi Szó–Beszéd Egyesület, a kishegyesi helyi közösség és a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület vasárnap megemlékezést szervezett a 175 évvel ezelőtt lezajlott hegyesi csata emlékére. 1849. július 14-én Kishegyes közelében zajlott a magyar szabadságharc és forradalom utolsó győztes délvidéki csatája. A templomkertben alkalmi műsor keretében emléktáblát avattak a csata 175. évfordulója alkalmából. A helyi közösség, az önkormányzat, a Magyar Nemzeti Tanács képviselői jelenlétében leplezték le a táblát a templomkertben. Az MNT-t Námesztovszki Zsolt képviselte, jelen volt Oroszi Sándor, a községi képviselő-testület elnöke, Sándor István alpolgármester, Csőke Márk a Szó-Beszéd főszerkesztője és sokan mások. Ft. Bartus Ervin kishegyesi plébános is alkalmi beszédet mondott, majd megszentelte az új táblát is.
Guyon Richárd honvédtábornok Kishegyesnél aratott bravúros győzelme már nem tudta győzelemre vinni a forradalmat. A történelem az eseményt, mint a forradalom utolsó győztes délvidéki csatáját jegyzi. Guyon jól megtervezett taktikájának köszönhetően sikerült megfutamítani a túlerőben lévő ellenséget. A magyarok a csatában halottakban 2 tisztet és 79 főnyi legénységet, sebesültekben 15 tisztet és 130 főnyi legénységet, összesen 17 tisztet és 209 főnyi legénységet vesztettek. Az akkori Magyarország északabbra fekvő részein azonban a cári intervenciós csapatok fellépése megpecsételte a forradalom sorsát. Az elesett honvédek többségét a csata színhelyén temették el, ott állították fel az eredeti emlékművet 1887-ben. Trianon után lerombolták az eredeti emlékművet, annak táblái azonban megmaradtak, és a 20. század végén a községháza padlásán megtalálták őket. Kishegyesen a Nyugati temetőben 2000-ben az eredeti táblák és korabeli felvételek alapján állították fel újra az emlékmű mását. Az eredeti táblákat pedig biztonságos helyen őrzik. Kishegyesen Guyon Richárd emlékére a templom melletti szoborparkban 2010-ben mellszobrot állítottak, és egy utcát is elneveztek róla.
A civil központ rendezvénytermében archív videofelvételt mutattak be az 1848-as emlékmű 25 évvel ezelőtti újraállításáról, amit a Kókai házaspár, Tibor és Jolán készített.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!