Egy éve pontosan ezen a napon hunyt el Pásztor István a VMSZ elnöke, aki 16 évig, haláláig látta el ezt a tisztséget. Ma, a politikus halálának első évfordulóján, a noszai Nosza Művelődési Ház épületén felavatták a Pásztor István-emléktáblát, 14 órakor szentmisét tartottak a szabadkai Szent Teréz-székesegyházban, megkoszorúzták sírját a Bajai úti temetőben, délután pedig a szabadkai Városháza dísztermében ünnepélyes keretek között átadták az emlékére alapított Pásztor István-díjat.
Idén az alapítvány igazgatóbizottsága úgy döntött, hogy az első alkalommal átadásra kerülő díjat Tomislav Nikolićnak, Szerbia korábbi elnökének, és Áder Jánosnak, Magyarország volt köztársasági elnökének ítéli oda, a szerb–magyar megbékélés és a két nemzet közötti együttműködés fejlesztésében végzett munkájuk elismeréseként.
A két politikus 2013-ban közös főhajtással és koszorúzással tisztelgett a csúrogi emlékműnél a II. világháború ártatlan magyar és szerb áldozatai előtt, ami az első konkrét lépés volt a két nemzet történelmi megbékélése felé, és elindította a két ország kapcsolatainak rendezését, mely azóta stratégiai együttműködéssé fejlődött.
A díjátadón elsőként Pásztor Ábel, Pásztor István fia, az alapítvány igazgató-bizottságának elnöke mondott beszédet.
„A Pásztor István nevét viselő alapítvány idén június 12-én jött létre. Megalapításának célja Pásztor István politikai hagyatékának átörökítése, példaértékű személyes elhivatottsága és közéleti munkássága eredményei előtt tisztelegve” – ismertette az alapítvány célkitűzéseit Pásztor Ábel.
Hozzátette, hogy az alapítvány célja, többek között, a vajdasági magyar közösség összetartásának erősítése, a vajdasági magyar nemzeti közösség megtartása, segítése, és a szerb-magyar kapcsolatok további építése, az egységes magyar nemzet eszméjének erősítése, szoros kapcsolatok ápolása az anyaországi és a külhoni magyarsággal, továbbá a magyarországi szerb és a szerbiai magyar közösségek együttműködésének fejlesztése, valamint a rászoruló, és súlyos egészségügyi gondokkal küszködő gyermekek felkarolása, megsegítése, s nem utolsósorában a fiatal sporttehetségek felkarolása, fejlődésük elősegítése, különösen nemzetközi bemutatkozásuk során.
Dr. Pásztor Bálint úgy fogalmazott, hogy azt érzi, mintha apja még mindig köztük volna, fogná a kezüket, utat mutatna. Kiemelte, folytatni kell a munkát a vajdasági magyarság szülőföldön való boldogulásáért, de a két nép közötti megbékélés érdekében nap mint nap tenni kell, hogy az fennmaradjon, megmaradjon.
„Folytattuk a gazdasági tervek megvalósítását, az autonómiaépítést, a szerb-magyar megbékélés ügyének a továbbvitelét is. A megbékélés az nem egy olyan ügy, amit egyszer elérünk, hanem minden nap kell tenni annak érdekében, hogy az fennmaradjon” - mondta.
Ezt követően Juhász Bálint, a tartományi képiselőház elnöke a díjazott Áder Jánost méltatva kiemelte, hogy ő az, aki megszemélyesíti a morális és politikai hitelességet és bátorságot.
Tomislav Nikolić korábbi szerb köztársasági elnököt Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke méltatta. Kiemelte, Nikolić legfőbb érdeme a szerb-magyar történelmi megbékélésben Pásztor Istvánnal és Áder Jánossal együtt az, hogy hátrahagyta az ellenségeskedést, igent mondott a megbékélésre, politikusként és emberként is példát mutatva.
A Pásztor István-díjat évente adományozza majd egy magyarországi és egy szerbiai személynek az alapítvány, az átadásra pedig Pásztor István halálának évfordulóján kerül majd sor.
Az idei díjátadón jelen volt Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulja és Pirityiné Szabó Judit, Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságának főosztályvezetője is.
Nincs hozzászólás.