Szabadkán, a Korzó 10-es szám alatt nyílt meg a Mathias Corvinus Collegium (MCC) vajdasági központja, amely a legtehetségesebb helyi és környékbeli magyar fiatalok tehetséggondozását vállalta magára. Az alapítvány programjai Erdélyben és Kárpátalján már évek óta elérhetőek, de tavaly óta Felvidéken, mostantól pedig Vajdaságban is.
A megnyitó ünnepség elején egyperces néma csenddel emlékeztek meg a csütörtökön tragikus hirtelenséggel elhunyt Sárközi Istvánról, aki az MCC igazgatóbizottságának tagja is volt egyben.
Ezt követően, az MCC vajdasági programjairól Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója és Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke számolt be.
Pásztor Bálint elmondta, hogy egy olyan intézményről van szó, amely tudásközpont Magyarországon, és amely több határon túli régióban is működik. Szabadkán az idei tanévet 140 diák kezdheti meg.
„Ez önmagában véve azt bizonyítja, hogy egyrészt itt vannak jók, akik majd kiválóak lesznek, másrészt pedig vannak olyan, a közösség ügyei iránt elkötelezett fiatalok Vajdaságban, nem csak Szabadkán, akik képezni szeretnék magukat és később a tudásukat a közösség szolgálatába szeretnék állítani amellett, hogy ők maguk kiművelik magukat, és kiválóakká válnak a saját szakterületükön. A tehetséggondozás egy olyan témakör, amely elengedhetetlenül fontos akkor, amikor a nemzet jövőjéről beszélünk, hiszen ha nem lenne értelmiségi utánpótlás, akkor néhány évtizeden belül a vajdasági magyar közösségnek a jövője megkérdőjeleződhetne. Minden, amit teszünk a mindennapokban Magyarország kormányának segítségével, azt annak érdekében tesszük, hogy Vajdaságban legyen magyar jövő évtizedek múlva is. Ezt szolgálják a kollégiumépítések, a különböző ösztöndíjrendszerek, ezt szolgálja minden egyes magyar gyermekért és minden egyes magyar iskolai tagozatért folytatott küzdelem. Ezt a célt szolgálja a műemlékvédelem is, hiszen az a mi feladatunk, hogy megőrizzük őseink örökségét, és otthon érezzük magunkat a szülőföldünkön” - mondta Pásztor Bálint, majd kitért arra, hogy a vajdasági MCC egy olyan épületben működik, mely 1897-ben Koczka Géza tervei alapján épült, és amely eredetileg Halbrohr Mór nemzeti szállodája volt, 1905-ben pedig Raichle Ferenc, Szabadka egyik leghíresebb építésze eklektikus stílusban szecessziós elemekkel kibővítette, majd felújította az épületet.
„Az MCC-nek küldetése az értékmentés és az értékőrzés is, úgyhogy műemlékvédelmi szempontból nekünk szabadkaiaknak külön jelentőséggel bír az, hogy ebben az épületben fog működni a vajdasági MCC” – hangsúlyozta Pásztor.
Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója elmondta, hogy az MCC és a VMSZ partnerként tekint egymásra, hiszen közös feladatuk, hogy a vajdasági magyar fiatalokat itthon tudják tartani.
„Szeretném különösen is megköszönni Pásztor Bálint elnök úrnak és a VMSZ-nek, illetőleg szeretnék ezúttal is megemlékezni Pásztor István volt elnök úrról, akik nélkül ez a mai alkalom nem jöhetett volna létre. Nagyon hálásak vagyunk az ő támogatásuknak. Ők voltak azok, akik bátorítottak bennünket, akik az első pillanattól kezdve velünk együtt dolgoztak, és láthatóan számukra a legfontosabb kérdés az első pillanattól kezdve az volt, hogy hogyan tudja ez az intézmény a magyarság ügyét szolgálni. Nagyon hálásak vagyunk nekik az együttműködésért” – mondta Szalai.
Az MCC kuratóriumának elnöke elmondta, hogy az MCC 1996-ban jött létre, és azóta foglalkozik tehetséges fiatalok támogatásával az általános iskolás kortól egészen az egyetemig.
Hozzátette, hogy az MCC célja az, hogy megtalálja a legtehetségesebb fiatalokat. Jelengeg 8.000 diákja van 30 helyszínen.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!