Felújítási munkálatok zajlanak Horgoson, a falu központjában található Fénybárka2 tanoda épületén. Ez az épület adott egykor otthont az állami gyógyszertárnak. Néhány év óta a Magyarkanizsa Községbeli Szociális Szolgáltató és Védelmi Központ használja, napköziotthont működtetnek hátrányos helyzetben lévő gyermekeknek, de felnőttoktatás is folyik itt. Hogy a munka minél zökkenőmentesebb legyen, elkerülhetetlenné vált az épület felújítása. Erre az Interreg IPA HU-SRB program keretében megvalósuló Együttműködés a hátrányos helyzetű és roma tanulókat célzó tanodák között elnevezésű projektnek köszönhetően kerülhetett sor. A projekt partnerei a Magyarkanizsai Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központ és a szegedi Motiváció Egyesület. A munkálatokat szerdán délelőtt megtekintette Fejsztámer Róbert magyarkanizsai polgármester és Újvári Zsombor, a községi képviselő-testület elnöke.
A Magyarkanizsai Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központnak ez a harmadik Ipa-pályázata, ismertette Tolnai Csaba, a Magyarkanizsai Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központ igazgatója:
- Majdnem teljeskörű épületfelújításra kerül most sor a pályázat keretösszegéből. Elvégezzük a nyílászárók cseréjét, megújulnak a mennyezetek, új padlózatot rakunk le, megújul a világítás és a fűtés, ami központi rendszerűvé válik. Az eddigi kettő helyett hat tanterem lesz, amelyek modern iskolabútorokkal lesznek berendezve. Okostábla beszerzését is tervezzük. A projektum keretösszege közel 100 ezer euró, amit Magyarkanizsa önkormányzata előfinanszírozott - ismertette Tolnai Csaba.
A projektum 2026 elején fog befejeződni, az épület felújítása viszont még az idén. Tolnai Csaba elmondta, hogy jelenleg az oktatási rendszeren kívüli foglalkozások folynak az épületben: a tanulásban lemaradt diákok felzárkóztatása történik 10 gyermekkel, valamint kiskorú anyák edukációja is zajlik, délutánonként pedig felnőttoktatást tartanak.
Magyarkanizsa önkormányzata minden évben mintegy 100 millió dinárt költ szociális programokra a stratégiai partnerein keresztül, nyilatkozta a helyszínen Fejsztámer Róbert polgármester:
- Nemcsak a Szociális Védelmi Szolgáltató Központról és a Szociális Központról van itt szó, hanem a Vöröskeresztről is vagy például a Caritasról. Tehát nagyon széleskörű ez a szociális háló, amit biztosít az önkormányzat. A szolgáltatások szinten tartása viszont olyan magas összeget jelent a költségvetésben, hogy nagyon ritkán tudunk infrastrukturális beruházásokat biztosítani. Ez az IPA-pályázat, amit a Szociális Védelmi Szolgáltató Központnak sikerült megnyernie, s amelynek fő támogatója az önkormányzat, lehetőséget ad arra, hogy az infrastruktúra fejlesztése is megvalósuljon, azaz az épületek felújítása és a berendezések megvásárlása. A szakmai hátteret ugyanakkor egy másik pályázat biztosítja, ami a szakemberek képzésére irányul - ismertette Fejsztámer Róbert.
Nagyon nagy kihívás az, hogy motiválni tudják akár a gyerekeket, akár a felnőttkorúakat, hogy vegyenek részt a foglalkozásokon, tanuljanak, fejezzék be tanulmányaikat, s váljanak a közösség hasznos tagjaivá, de vannak ilyen szakemberek, hangsúlyozta a polgármester.
- Az önkormányzatra marad az a feladat, hogy biztosítsák a pénzügyi hátteret a szakmai és infrastrukturális feladatok megvalósításához. Egyelőre úgy néz ki, hogy a program haszonélvezői között is nagy az érdeklődés a lehetőségek iránt, s komolyan állnak a munkához. Bízom benne, hogy hosszú távon is fenn tudjuk tartani ezt az intézményi rendszert, mert ez az egész község számára kiemelten fontos – mondta a magyarkanizsai polgármester.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!