A Szekeres László Alapítvány szervezésében ma zárult az a kétnapos Pető-módszerrel történő szűrés, amelyet ezúttal Muzslyán végeztek. Perpauer Attila programkoordinátor elmondta, fontosnak tartják, hogy ne csak a tömbben rendezzenek ilyen szűréseket, hanem a szórványban is.
– Itt 16 ember esett át a szűrésen, és folytatni is szeretnénk ezt a programot a szórványban, amely a Magyar Kormány Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatásával és a Szekeres László Alapítvány lebonyolításával valósult meg. Az elmúlt időszakban Zentán végeztünk szűrést, ott január 13-án kezdődik egy háromhetes intenzív kurzus, ahol a konduktorok a központi idegrendszeri betegségekkel küzdő emberekkel fognak foglalkozni. Több csoportban folyik majd a munka, terveink szerint lesznek felnőtt- és gyermekcsoportok is, és megtörténik a különböző betegségek besorolása is – hangsúlyozta Perpauer Attila.
A szűrést Csuka Pál, a Semmelweis Egyetem Pető András Kara Kiemelt Nemzetközi és Nemzeti Szolgáltatási Központjának az igazgatója végezte, aki elmondta, hogy a Kárpát-medencében már régebb óta folyó szűrést 2016-ban kezdték meg Vajdaságban.
– Szabadkán és Zentán évente több alkalommal is meg szoktunk jelenni, de a szórványban élő magyarokhoz is el akartunk jutni, így Muzslyára, Zomborba több helyre is elmegyünk, és megpróbáljuk az ott élő központi idegrendszeri sérüléssel élő embereket, gyerekeket megkeresni, és megpróbáljuk megszervezni a rehabilitációjukat. Azon dolgozunk most itt Muzslyán is, hogy ők is hozzájussanak ehhez a módszerhez, ami a világon egy egyedülálló magyar módszer, hogy ők is fejlődni tudjanak és utána könnyebben tudják élni a mindennapjaikat. Több szálon is próbáljuk ezt folytatni. Idén szeptemberben az egyetem kihelyezett képzést hozott át Szabadkára, és a szakemberek első évfolyamának a képzése meg is indult. Bízunk benne, hogy előbb-utóbb Vajdaságban is lesz itt élő szakember, és el fogják tudni látni az itteni gyerekeket, felnőtteket. A munkának folytatása is lesz. Lévén, hogy a képzésnek a 43 százaléka gyakorlat, és ehhez nekünk elég nagy gyakorlóterületet is össze kell állítanunk, hogy mindennel meg tudjanak ismerkedni a hallgatóink, ezért biztos, hogy vissza fogunk jönni Muzslyára és a többi szórványterületre is. Itt tehát nem fog abbamaradni ez a munka – magyarázta Csuka Pál.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!