A Szerb Vasútinfrastruktúra (Infrastruktura železnice Srbije) Rt. közzétette az Újvidék és a magyar határ közötti vasútvonal rekonstrukciójáról szóló dokumentációt.
Az Újvidék és a magyar határ közötti vasútvonal rekonstrukciója pénzügyileg nem kifizetődő beruházás, azonban gazdaságilag indokolt. E projekt nélkül 2050-re ezen a szakaszon évente 1,57 millió utas közlekedne, míg a rekonstrukció 3,7-szer több utast vonzana, azaz 5,84 millió főt. Emellett a napi vonatok száma is csaknem megduplázódna: a jelenlegi 26-ról 48-ra növekedne a modernizáció után.
Az újjáépített vasútvonalon a személyszállítás jelentős növekedése mellett a CIP szakértői a teherszállítás növekedését is előre jelezték – a 2025-ben éves szinten szállítandó 6,18 millió tonna áru 11,3 millió tonnára emelkedne 2050-re. Emellett a tehervonatok napi száma is nőne, a jelenlegi 28-ról 52-re.
Az áruforgalom növekedése rekonstrukció nélkül is bekövetkezne, de kisebb mértékben – 5,2 millió tonnáról 8,9 millió tonnára évente, illetve a napi tehervonatok száma 24-ről 40-re emelkedne, mutatja a projekt megvalósíthatósági tanulmányának összegzése, amelyet a Forbes Srbija ismertetett.
A tanulmányt a CIP Közlekedési Intézet készítette a beruházó, azaz a Szerb Vasútinfrastruktúra számára. A dokumentum a közvállalat hivatalos honlapján jelent meg tegnap, "Dokumentumok a tetőszerkezet összeomlásával kapcsolatban" címmel.
A dokumentáció jelentős része projektcsoportokból áll: építészet, hidak, a vasút felső és alsó szerkezete, közúti közlekedés, berendezések, tűzvédelem, valamint különböző tanulmányok (közlekedési, megvalósíthatósági és környezeti hatástanulmány). A dokumentumok között megtalálhatók az 1. és 2. számú mellékletek a kínai kivitelezőkkel kötött kereskedelmi szerződéshez, helyszíni feltételek, a Szerb Köztársasági Ellenőrző Bizottság által készített szakértői jelentés, valamint a CIP és az Infrastruktúra közötti szerződés az alapvető tervezési dokumentáció kidolgozásáról.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!