A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) bevételei az eredetileg tervezett 731,1 millió dinárról 782,2 millió dinárra emelkedtek – ismertette Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke a ma megtartott 18. rendes ülésen.
Mint elmondta, a növekedés hátterében több tényező áll: miközben a Szerb Köztársaság költségvetéséből érkező támogatás 76,88 millió dinárról 74,96 millió dinárra csökkent, a Vajdaság Autonóm Tartomány hozzájárulása 28,29 millió dinárról 32,25 millió dinárra nőtt. A helyi önkormányzatok támogatása szintén emelkedett, 12,08 millió dinárról 13,77 millió dinárra.
A legjelentősebb változás azonban az adományok és támogatások terén történt: ez az összeg 364,3 millió dinárról 384,5 millió dinárra bővült, főként a magyar kormány rendkívüli támogatásának köszönhetően. A pénzt a Temerini Iparosok és Vállalkozók Egyesülete székházának felújítására, valamint a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület székházvásárlására fordítják.
Tóth Ramóna, az MNT hivatalos nyelv- és íráshasználatért felelős tagja felszólalásában rámutatott: ezek a beruházások túlmutatnak az ingatlanok anyagi értékén, mert szimbólumai a vajdasági magyar közösség összefogásának és hosszú távú megmaradásának.
A Temerini Iparosok és Vállalkozók Egyesületének székháza 1885 óta szolgálja a közösséget, de az épület állapota az elmúlt évtizedekben jelentősen leromlott. A teljes felújítás költsége megközelíti a 90 ezer eurót, a most jóváhagyott támogatással viszont lehetővé válik az örökség megőrzése, a civil élet újjáélesztése.
Nagykikindán az Egység Művelődési Egyesület végre saját székházhoz juthat. Az egyesület több mint 80 éve aktív résztvevője a helyi magyar közéletnek. A megvásárolni tervezett 1.400 négyzetméteres épület ideális teret biztosít majd a színjátszásra, kézműves foglalkozásokra, kiállításokra és közösségi eseményekre is, erősítve ezzel a szórványközösség kulturális identitását – hangzott el.
Az ülésen elfogadták a 2024. évi költségvetésről szóló független könyvvizsgálói jelentést is. Fremond Árpád, az MNT elnöke elégedettségét fejezte ki a jelentés megállapításaival kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy a tanács szabályszerűen és felelősen használta fel bevételeit.
A testület döntött az MNT által társalapított több intézmény – többek között a Zentai Történelmi Levéltár, a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény, a kishegyesi és a magyarkanizsai könyvtár, valamint a Zentai Magyar Kamaraszínház – idei beszámolóinak elfogadásáról is. Jóváhagyták továbbá a Hét Nap hetilap 2024. évi beszámolóját és 2025. évi módosított pénzügyi tervét, valamint a Kosztolányi Dezső Színház jövő évi módosított költségvetését is.
A tanács támogatta továbbá az igazgatói kinevezéseket a csókai Öröm Iskoláskor Előtti Intézményben, a verseci Mladost Általános Iskolában, a topolyai Mezőgazdasági Iskola és Diákotthonban, valamint a törökkanizsai Alapfokú Zeneiskolában. Emellett jóváhagyták több intézmény esetében az igazgatóbizottságok és iskolaszékek tagcseréjét is. Igazgatóbizottsági tagcserét fogadtak el a topolyai Bambi Iskoláskor Előtti Intézményben és az újvidéki Egyetemista Központban. Változás történt az iskolaszéki tagok körében a zentai Thurzó Lajos Általános Iskolában, a szenttamási Petőfi Sándor Általános Iskolában, a tornyosi Tömörkény István Általános Iskolában, valamint a szabadkai Politechnikai Iskolában. A tanács jóváhagyta továbbá a Végrehajtó Bizottság döntéseit több község kulturális és tájékoztatási pályázatával kapcsolatban is.
Az MNT mai ülésének napirendjén összesen 56 pont szerepelt.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!