Együtt a közös jövőért, az volt a szlogenje annak a most zárult kétéves Erasmus+ programnak, amelyben a Kárpát-medence több oktatási intézménye is részt vett, köztük a magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont.
A projekt eredményeiről és annak tapasztalatairól Berecz Ágotával, az iskola igazgatójával beszélgettünk.
- Négy partner vett részt programban, iskolánk mellett a Miskolci Szakképzési Centrum Berzeviczy Gergely Technikum, mint főpályázó, illetve a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum és a kassai Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola. Volt a projektnek két további plusz partnere is, a budapesti Kossuth Klub és a Magyarkanizsai Természetjáró Egyesület. Tudni kell, hogy Szerbiában a civil szervezetek könnyebben tudnak nemzetközi pályázatokon részt venni és pénzt befogadni, ezért ők képezték hivatalosan a tanárokat és végezték a szervezést.
A két év alatt több projektmenedzsment találkozót tartottak, tematikus napokat szerveztek a diákok számára a fenntarthatóság témakörében.
- Minden iskolai félévben volt egy tematikus nap. A program kezdetén a gyerekek szavazással választották ki, hogy a tíz felkínált téma közül mi legyen az a négy, ami a tematikus napok központi kérdésköre lesz. A kiválasztott témák, amelyek minden partneriskolában azonos voltak: az energiaválság, a biodiverzitás csökkenése, a fenntarthatatlan fogyasztói szokásaink és hulladékkezelés kapcsolata, a globális felmelegedés.
A második félévben egy kutatást is megszerveztek, kérdőíveken kérdezték az embereket 50 kilométeres körzetben 10 témakörben. A program kapcsán egy faültetést is szerveztek Magyarkanizsán, a jövendőbeli kerülőút mentén, a kérdőívek feldolgozása után elkészült dokumentumot pedig átadták a polgármesternek.
- A ma diákjai lesznek a jövő döntéshozói - ez volt a szlogenje az akciónak, s ezzel arra szerettünk volna utalni, hogy az ilyen kérdésekkel nagyon fontos megismertetni a fiatalokat, ráirányítani a problémákra a figyelmüket, mert egy-két évtized múlva valóban ők kerülnek olyan pozíciókba, amelyekben felelős döntéseket kell hozni környezetvédelmi kérdésekben is.
Az első év végén egyhetes öko-tábort szerveztek. Erdélyben, Szováta környékét térképezték fel a gyerekek öt témakörben. 10-10 gyerek vett részt ebben a táborban minden iskolából, s 4 fős csapatokat alakítottak ki. Vizsgálták a többi közt a vizes élőhelyeket, a hulladékkezelést, az energiahatékonyságot. Az egyhetes tábor végére minden csapat elkészített egy dolgozatot, de megismerkedtek Erdély természeti és építészeti értékeivel is.
A program keretében idén, július elején Sárospatakon ötnapos Nemzetközi Innovációs Versenyen vettek részt. Valójában ez volt a 4 for future Erasmus+ projekt záró rendezvénye, amelyet a magyarkanizsaiak Byte&Fox csapata nyert meg: Kenyeres Imre, Kenyeres Máté és Krizsán Ádám. Felkészítő tanáruk Szalma Éva volt. Ők a fóliasátras termelés automatizációjával foglalkoztak egy makett segítségével. Ősztől egyébként mindezt a tangazdaságban is megvalósítják, immár nagyban és élesben.
A magyarkanizsai OrganicHome csapat ugyanakkor a "leginnovatívabb csapat" címet nyerte el Sárospatakon. Molnár Rózsa, Fejős Szabolcs és Papdi István, valamint felkészítőjük, Kőrösi Sóti Beáta azzal foglalkozott, hogy a megtermelt zöldség hogyan jusson el direkt a fogyasztóhoz, illetve, hogy annyi zöldségmag kerüljön a földbe, amennyire majd lesz vevő is.
Berecz Ágota a projekt tapasztalatairól elmondta, hogy nagy sikere volt az iskolában a tematikus napoknak, ezért úgy döntöttek, hogy a jövőben is szerveznek ilyeneket futó pályázatok nélkül is.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!